رییس اداره منابع طبیعی : پرورش شتر در اردکان به نگاه ویژه نیاز دارد

[ad_1]

کل مراتع ممیزی شده شهرستان اردکان یک میلیون و ۷۱۷ هزار و ۵۰۷ هکتار است و مراتع ممیزی شده برای پرورش شتر یک میلیون و ۱۳ هزار و ۸۴۱ هکتار است .

ظرفیت مراتع شهرستان اردکان برای پرورش شتر ۱۳ هزار  و ۲۳۴ نفر و  تعداد شترهای موجود نیز ۸۵۰ نفر است که موارد کاربرد آن تولید پروتئین و شیر است . 

مرتضی افخمی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه مراتع پرورش شتر منطقه ساغند اردکان با حدود ۶۵ هزار هکتار وسعت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری مرکز این شهرستان قرار دارد،  افزود:‌ این مراتع  فرصتی مناسبی برای پرورش شتر در حالت نیمه بسته است با رونق صنعت پرورش شتر بومی گامی در جهت افزایش راندمان تولید و کاهش فشار بر مراتع برداشته شود.

وی اظهار کرد:‌ مطابق پروانه چرا،  مدت بهره برداری از مرتع ۱۴۹ روز در فصل پاییز و زمستان هر سال است  و توانایی تعلیف  هفت هزار و ۹۳  واحد دامی را داراست.
رییس اداره منابع طبیعی اردکان یادآور شد: از جمله برنامه های مدیریتی ، اصلاحی و احیایی پیش بینی شده در طرح فوق قرق حفاظتی تبدیل اراضی کشاورزی رها شده به کاشت گونه های مورد استفاده شتر، عملیات استحصال آب باران به صورت « فارو »و رعایت ورود و خروج دام به مرتع  است.
افخمی  پروژه های اجرا شده سال های ۹۷و ۹۸ در مراتع ساغند را اجرای هلالی های آبگیر توام با بذرکاری  در سطح ۵۴۳ هکتار، احداث گوراب توام با نهالکاری گونه تاغ ، بذرکاری و بذرپاشی ۲۴۳ هکتار،‌ نهالکاری با گونه تاغ وآبیاری اطراف کارخانه ۷۰ هکتار  و قرق و حفاظت از عرصه های نهالکاری شده، هلالی ها و گوراب ها ذکر کرد.

این مسوول در ادامه افزود:‌ مراتع یکی از مهمترین منابع حیاتی سرزمین ما محسوب شده و همگی موظف به حفاظت‌ از این منابع هستیم  .

وی اضافه کرد:  بیشترین حجم استفاده از مراتع مربوط به دام سبک است ولی براساس آمارهای رسمی سازمان جهانی خوار و بار(فائو) تعداد قابل توجهی از گله های شتر نیز در مراتع ایران تعلیف می کنندکه در حال حاضر تعداد آنها رو به کاهش است.

‌مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد .

[ad_2]

Source link