روند شیوع کرونا درقم برخلاف سایر استان‌ها افزایشی است

[ad_1]

سیامک محبی،روز چهارشنبه در چهل و نهمین جلسه ستاد مقابله با کرونای استان در سالن کرامت استانداری قم،افزود: از هر دو تستی که از افراد مشکوک به کرونا در قم انجام می‌شود، یک نفر مثبت می‌شود که در صورتی که غفلت کنیم دوباره وضعیت کرونا در قم به شرایط اسفندماه سال گذشته باز می‌گردد.

وی اظهار داشت: به عنوان متولی بهداشت استان باید اعلام کنم که نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان راضی نیستیم.

محبی ادامه داد: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی درکارخانه‌ها و کارگاه‌ها به ۶۹ درصد، در ادارات از ۷۶ به ۸۳ درصد، دفاتر پیشخوان از ۶۵ به ۵۰ درصد، کافی‌نت ها ۳۰ درصد و بانک‌ها ۶۰ درصد بوده‌ که این روند  بسیار نگران کننده‌است.

وی، با باین اینکه متاسفانه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی درقم طی یک هفته اخیر کاهش یافته‌است، افزود: جایگاه سوخت در ۲۴ ساعت ۱۰ اخطار داده شده و به بانک‌ها ۱۵ اخطار داده شده‌است ضمن اینکه درروزهای اخیر میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فروشگاه‌ها از ۸۰ به ۵۰ درصد کاهش یافته‌است.

محبی اظهار داشت: درچند روز گذشته تست کرونای ۲۴ نفر ازکادر بهداشت و درمان و در یک ماه گذشته ۱۸۶ نفر از کادر بهداشتی استان مثبت بوده که ادامه این روند بسیار نگران کننده‌است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه رعایت مسائل پروتکل‌ها در مساجد قم تنها ۳۰ درصد است، گفت: استفاده از ماسک در هفته گذشته ۶۵ درصد بوده‌است که این موضوع نسبت به هفته قبل از آن، ۴ درصد کاهش یافته‌است که فرهنگ سازی برای استفاده از ماسک بسیار ضروری است.

وی اظهار داشت: شرایط برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در قم با ۹۲ درصد رضایت، از کیفیت مناسبی از نظر رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

ویروس کرونا»، موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی [email protected] در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

[ad_2]

Source link