روایت پاکستان از تحرکات جدید علیه صلح افغانستان

[ad_1]

به گزارش ایرنا، رسانه‌های پاکستانی روز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه در نهادهای امنیتی این کشور گزارش دادند: جمع شدن تروریست‌ها یاغی که طی سال‌های اخیر تحت سرکردگی گروه های غیرقانونی تحریک طالبان پاکستان فعالیت می‌کردند، و تصمیم آنان برای ادغام زیرشاخه‌های این گروه نگرانی‌ها نسبت به تشدید حملات در پاکستان و همزمان توطئه علیه فرآیند صلح افغانستان و متهم شناختن اسلام آباد برای هرگونه خرابکاری، را افزایش داده است.

در این گزارش به نقل از ادعای منابع اطلاعاتی آمده است: تروریست‌های گروه تحریک طالبان پاکستان ۳ روز پیش در ولایت پکتیا و کنر افغانستان تشکیل جلسه داده و تمامی زیرشاخه‌های گروه تحریک طالبان شامل جماعت الاحرار و حزب الاحرار تصمیم به ادغام مجدد گرفته و طرح اصلی انجام عملیات یک دست و هماهنگ علیه مواضع نیروهای امنیتی در داخل پاکستان می‌باشد.

نهادهای امنیتی پاکستان مدعی شدند که تروریست‌های طالبان با حمایت سرویس‌های جاسوسی هند و برخی از عناصر اطلاعاتی افغانستان در داخل خاک این کشور تشکیل جلسه داده و قرار بود چنین شایعه‌ای منعکس شود که این جلسه در داخل خاک پاکستان برگزار شده تا هرگونه مسئولیت درخصوص تخریب تلاش‌های صلح در افغانستان متوجه دولت اسلام آباد باشد.

در این گزارش آمده است: یکی از سرکرده‌های گروه غیرقانونی جماعت الاحرار به نام اکرام الله ترابی که اواسط دسامبر سال گذشته توسط نیروهای خارجی در افغانستان بازداشت و تحویل پاکستان شده بود، نیز در نشست اخیر گروه تحریک طالبان حضور داشته است. اکرام الله ترابی اوایل سال جاری میلادی با قرار وثیقه از زندان شهر پیشاور آزاد شده بود.

دولت و ارتش پاکستان طی سال‌های اخیر و از زمان تسریع فرآیند صلح افغانستان نسبت به آنچه اسلام آباد توطئه طرف‌های ثالث برای تخریب تلاش‌های صلح می‌خواند، هشدار داده‌اند.

اسلام‌آباد همواره کابل را به چشم پوشی از فعالیت گروه‌های ضدپاکستانی در داخل خاک افغانستان متهم کرده و خواستار برخورد قاطعانه با این عناصر است، اتهامی که همواره از جانب افغانستان رد شده است.

وزیر امور خارجه پاکستان یازدهم تیرماه امسال در دیدار با زلمای خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا از آغاز مرحله حساس در فرآیند صلح این کشور سخن گفت و نسبت به آنچه که وی تلاش‌های دشمنان صلح افغانستان خواند، هشدار داد.

سازمان ملل به تازگی در گزارشی درباره تحرکات عناصر تروریستی در جنوب آسیا نسبت به سازماندهی قابل توجه تروریست‌های داعش در هند، حضور عناصر القاعده در استان‌های افغانستان و تحرکات تروریست‌های وابسته به گروه پاکستانی تحریک طالبان هشدار داده است.

رسانه‌های پاکستانی اوایل مردادماه جاری با انتشار بیست و ششمین گزارش تحلیلی سازمان ملل درباره تروریسم نوشتند: حدود ۶ هزار نفر تروریست وابسته به گروه غیرقانونی تحریک طالبان پاکستان موسوم به (تی تی پی) در افغانستان حضور دارند و بیشتر آنان نیز به داعش ملحق شده‌اند.

تحریک طالبان و گروهک‌های تروریست زیر مجموعه آن در سال‌های اخیر از جمله نگرانی‌های مهم امنیتی رهبران سیاسی و نظامی پاکستان بوده‌اند. حملات تروریستی اعضای این گروه در کنار عملیات برخی دیگر از گروه‌های غیرقانونی شورشی در چند ماه گذشته موجب کشته شدن ده‌ها نفر از نیروهای امنیتی و به ویژه غیرنظامیان در پاکستان شده است. 

[ad_2]

Source link