رشد چشمگیر خدمات الکترونیک بعد از شیوع کرونا در قم

[ad_1]

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم در این جلسه بیان داشت: با شیوع کرونا خدمات الکترونیک با رشد و افزایش معناداری همراه شده است.

سید رضا موسوی ابراز کرد: ۳ میلیون و ۸۳۵ مورد تراکنش الکترونیک در ۴ ماه بعد از شیوع کرونا در قم اتفاق افتاده که نسبت به قبل از آن رشد داشته است.

وی یادآور شد: ۴۰ درصد  از این خدمات الکترونیک توسط شبکه اینترنت موبایل و ۶۰ درصد نیز توسط دفاتر پیشخوان انجام‌شده است.

وی گفت: از ۱۳۳ خدمتی که از نوع اطلاع‌رسانی بود، ۳۹ خدمت از جنس تراکنشی، ۳۱ خدمت از نوع سازمان‌های دولتی و ۹۵ خدمت نیز در حوزه شهروندی بوده است.

موسوی اظهار داشت: با شیوع کرونا ۷۴ خدمت جدید توسط وب‌سایت‌های دستگاه‌های اجرایی، ۴۸ خدمت در شبکه تلفن همراه و ۲ خدمت جدید نیز در دفاتر پیشخوان فعال شد.

وی یادآور شد: شرکت برق بیشترین دستگاه دارای تعداد خدمات الکترونیک با ۵۱ خدمت بهترین عملکرد را داشته است، همچنین شرکت پست نیز با افزایشی ۸۱ درصدی رشد چشمگیری داشته است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم اضافه کرد: بیشترین تعداد تراکنش در خدمات فعال در ماه‌های گذشته برای شرکت گاز استان بوده است.

موسوی گفت: در ۴ ماه گذشته شرکت توزیع نیروی برق، شهرداری، اداره کل اقتصاد و امور س، اداره کل پست و آموزش فنی حرفه‌ای ۵ دستگاه برتر در ارائه خدمات الکترونیک بوده‌اند.

وی یادآور شد: اداره کل پست، تامین اجتماعی، آموزش‌وپرورش، شرکت گاز و شهرداری ۵ دستگاه برتر استان در ارائه خدمات الکترونیک در ۸ ماه گذشته بودند.

موسوی ادامه داد: اولین دستگاه خدمات دهنده برای تبادل داده بین دستگاهی در حوزه«جی نف» به‌زودی در سطح ادارات استان فعال خواهد شد.

رشد ۴۰ درصدی تراکنش‌های بانکی قم بعد از کرونا

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قم نیز عنوان کرد: تراکنش‌های بانکی نیز از زمان شیوع کرونا نسبت به قبل از آن تا ۴۰ درصد رشد پیداکرده است.

محمدرضا گروسی با اشاره به مبحث فاصله‌گذاری اجتماعی و روند توسعه دولت الکترونیک در دستگاه‌های اجرایی، بیان کرد: برخی از دستگاه‌های استانی در این زمینه عملکرد مطلوبی داشتند.

وی اظهار داشت: از ۱۲۰ دستگاه اجرایی استان برخی از آن‌ها هنوز به استعلامات مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی عمل‌نکرده‌اند.

وی افزود: عمده مراکز آموزش عالی استان روند آموزش و امتحانات نهایی خود را به‌صورت غیرحضوری فراهم کرده‌اند.

گروسی گفت: دانشگاه‌های قم درمجموع عملکرد مطلوبی در رعایت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی داشته اند، همچنین آموزش‌وپرورش نیز نسبت به پروتکل‌های بهداشتی پایبند بوده است.

وی ابراز داشت: برخی از وظایف و فرآیندهای ذاتی دستگاه‌های اجرایی و خدماتی حضوری است و تلاش شده تا با نیازسنجی از خدمات الکترونیکی سبک خدمات‌دهی تلفیقی دنبال شود.

وی افزود: دراین‌بین تلاش شده تا زیرساخت‌های لازم برای خدمات‌دهی برخط مبتنی بر تراکنش در سطح دستگاه‌های استان تقویت شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قم گفت: قم به دلیل چابکی خاصی که دارد می‌تواند به الگویی در ارائه خدمات الکترونیکی در کشور تبدیل شود.

گروسی بیان داشت: ادارات کل پست و برق بیشترین فعالیت تراکنشی و الکترونیکی را در دوران شیوع کرونا از خود برجای گذاشته است.

«ویروس کرونا»، موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های شماره های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی [email protected] در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

فرماندار قم نیز در ادامه ابراز داشت: مواد اولیه تولید ماسک در قم روبه اتمام است و واحدهای تولیدکننده این محصول در آستانه ورشکستی قرار می‌گیرند.

مرتضی حیدری تاکید کرد: با کارگاه‌های تولید ماسکی که در قم فعال است تمام نیاز مصرفی مردم و مراکز بهداشتی کاملا تامین شده است.

وضعیت پرخطر آتش‌سوزی مراتع قم

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری قم نیز در ادامه اظهار داشت: به دلیل بارندگی‌های نرمال بهاره سال جاری استعداد آتش‌سوزی‌های مراتع به‌شدت افزایش‌یافته است.

سید محمد سجادی گفت: ۴۲ آتش‌سوزی مهم مراتع استان از ابتدای سال جاری به دلیل عوامل انسانی به وجود آمده است.

وی تصریح کرد: ۵۹۴ هکتار  از مراتع در بخش سلفچگان از ابتدای سال جاری طعمه حریق شده است.

وی با ابراز نگرانی شدید از آتش‌سوزی مراتع طبیعی استان گفت: از ابتدای سال جاری در ۴۲ نوبت آتش‌سوزی بیش از ۹۰۰ هکتار از مراتع طعمه حریق شده است.

سجادی یادآور شد: سال گذشته و تا پایان شهریورماه درمجموع ۹۲ نوبت آتش‌سوزی، هزار و ۲۰۰ هکتار از مراتع از بین رفته بود.

وی ادامه داد: با این روندی که در آتش‌سوزی‌های مراتع استان مشاهده می‌شود تا پایان شهریورماه ممکن است بخش بسیار زیادی از مراتع قم براثر آتش‌سوزی از بین برود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری قم اظهار داشت: علت اصلی تمام آتش‌سوزی مراتع در قم عوامل انسانی است و تاکنون برای ۲ فرد متخلف در این رابطه پرونده قضایی تشکیل‌شده است.

سجادی تصریح کرد: تجهیزات سبک مهار آتش در سطح مراتع و مزارع در استان نقش تعیین‌کننده دارد و باید به دنبال تامین این اقلام باشیم.

وی اظهار داشت: بخش سلفچگان و خلجستان در مبحث آتش‌سوزی مراتع بشدت آسیب‌پذیر هستند اما از تجهیزات لازم برای مهار آتش برخوردار نیستند.

[ad_2]

Source link