راه‌اندازی محل دائمی عرضه محصولات مناطق آزاد در تهران

[ad_1]

غلامحسین مظفری رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در آغاز  نشست تخصصی استفاده از ابزارهای نوین تامین مالی در بازار سرمایه ضمن خوشامد گویی به مدیران شورای عالی مناطق آزاد و سایر مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه گفت: شرایط سختی بر اقتصاد کشور حاکم است و ما در این شرایط سخت، مسئولیت داریم و باید به خوبی به وظایف خود عمل کنیم.

وی افزود: انتظار از مناطق آزاد، انتظاری سنگین و بجاست و از این رو باید کارهای مثمرثمر برای کشور انجام دهیم. در مناطق آزاد، ظرفیت های بسیار خوبی وجود دارد که این موضوع در گرو شناسایی فرصت هاست.

مظفری گفت: نظر به اینکه مناطق آزاد دارای ردیف بوجه نبوده و به صورت درآمد و هزینه اداره می شوند، با توکل بر خدا و در نظر گرفتن اصول پاک دستی، شفافیت، مردم داری، خدمت رسانی و حمایت از سرمایه گذاران توانمند کار را پیش بردیم.

وی در ادامه گفت: در آذرماه سال ۹۷، وضعیت به گونه ای بود که ناچار به استقراض از نظام بانکی برای تامین هزینه های جاری و حقوق کارکنان بودیم و از بانک سامان ۳۰ میلیارد تومان وام گرفتیم. در آنجا به این جمع بندی رسیدیم که با تداوم این شیوه، قادر به اداره کیش نیستیم و باید به سمت ظرفیت های تازه برویم. برای نیل به مقاصد خود، شورای تامین منابع مالی را بصورت هفتگی با حضور مدیران و کارشناسان برگزار کردیم و همه ظرفیت ها را مورد توجه قرار دادیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: در گام نخست وقت زیادی را صرف رفع مشکلات مربوط به واگذاری های پیشین کردیم و تقریبا – بجز یک یا دو مورد- به همه موضوعات و موارد رسیدگی کردیم. الان تکلیف تمام طرح های نیمه تمام و بلاتکلیف روشن است. با صبر و حوصله، گره های در هم تنیده از هم باز شد و سهم سازمان نیز احیاء گردید. این اتفاق ظرفیت های تازه مالی را برای سازمان به ارمغان آورد.

مظفری با اشاره به اینکه با بهبود نسبی بنیه سازمان، شهامت توسعه گسترده تر به دست آمد، اظهار داشت: با اصلاح ساختار شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش و انطباق با موازین سازمان بورس و اوراق بهادار، توانستیم طرح بزرگی را که بیش از ۴ سال راکد شده بود، فعال کنیم. در این زمینه، با عرضه اوراق صکوک ۳۰۰ میلیارد تومان جذب مالی داشتیم و ترمینال بزرگ مسافربری هوایی را با خرید تجهیزات خارجی مورد نیاز در مسیر تکمیل قرار دهیم و امیدواریم امسال به بهره برداری برسد. وی افزود: این ترمینال ظرفیت جابجایی ۶ میلیون مسافر را درسال دارد و از بهترین ترمینال های کشور خواهد بود.

طرح اجرایی مهم دیگر، احداث بندر و اسکله ۳۵ هزارتنی است که ظرفیت تجاری و ترانزیتی این جزیره را افزایش داده و از محل خاکبرداری و لایه برداری ها ، یک جزیره جدید در کنار کیش احداث می شود که آن هم خود در ردیف دارایی ها و ارزش افزوده ها خواهد بود. طرح های شهری متعددی هم تعریف و اجرا شده اند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با ذکر نمونه های دیگری از توفیقات بدست آمده نظیر تاسیس صندوق های سرمایه گذاری “زمین و ساختمان” و “املاک و مستغلات” و همچنین طرح عرضه سهام کیش ایر، به سرعت عمل و پیش دستی در استفاده از ظرفیت خوب بازار سرمایه برای کیش اشاره کرد و گفت: ما طرح های متعددی برای سرمایه گذاری ۲۵ ساله در این جزیره زیبا تعریف کرده ایم که می تواند در دوره های بعد مورد استفاده قرار گیرد. چنین اقداماتی که مستندات آن در اختیار دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد قرار گرفته، می تواند منجر به رونق فراوان در مناطق آزاد کشور گردد.

غلامحسین مظفری در پایان وعده داد برای ایجاد بستری جهت آشنایی با ظرفیت های اقتصادی و تولیدی مناطق آزاد برای اطلاع بیشتر سایر مدیران و علاقمندان، ظرف ۵ ماه اینده محل دائمی عرضه محصولات و نمایش توانمندی مناطق آزاد و ویژه در ساختمان سازمان منطقه آزاد کیش در تهران راه اندازی خواهد شد.

جعفر آهنگران معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور مناطق شورای عالی مناطق آزاد نیز گفت: اقدامات اخیر در پیوند بازار سرمایه با منطقه آزاد کیش قابل تحسین است. مناطق آزاد در شرایط کنونی با خطراتی مواجه هستند و باید برای رفع آن اقدامات جدی انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه سرنوشت حقیقی و حقوقی بسیاری از مردم ما به مناطق آزاد گره خورده است، گفت: تامین مالی از طریق ایجاد ظرفیت های تازه در این شرایط یک نیاز مبرم و حیاتی است. درآمدهای دولت به شدت کاهش یافته و بخشی از درآمدهای مستقیم هم محقق نمی شود. کیش از گذشته به این فکر درست رسید و اکنون در شرایط خوبی قرار دارد.

احمد جمالی، معاون اقتصادی و سرمایه گذاری شورای عالی مناطق آزاد نیز در این جلسه گفت: یکی از راهبردهای اصلی دبیرخانه، بهره گیری از ابزارهای نوین تامین مالی در مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی است و این حرکت کیش، راهنمای عمل خوبی برای سایرین است.

وی اظهار داشت: در قوانین و مقررات داخلی در کشور، چه قوانین بالادستی و چه قوانینی نظیر قانون بازار سرمایه، استفاده از ابزارهای مالی پیش بینی شده است و ما از منظر قانونی و حقوقی مشکلی در این زمینه نداریم. بنابراین، دست همه برای بهره گیری از این روش ها باز است ولی باید گفت که از این فرصت ها استفاده نمی شود.

جمالی با اشاره به وجود ۸۲ هزار طرح ناتمام در کشور گفت: اهرم سازی از طریق دارایی های فیزیکی، موضوع مهمی است که عمدتا در مناطق آزاد مورد استفاده قرار نگرفته است.

وی با ذکر این نکته که در مدیریت کنونی سازمان منطقه آزاد کیش، تفکر استراتژیک در زمینه بهره مندی از منابع مالی جدید وجود دارد، گفت: سایر مناطق نیز می توانند چنین رفتارهایی را انجام داده و بر توسعه منطقه تحت مسئولیت خود بیفزایند. در عین حال برای تداوم این روند، باید به نهاد سازی روی آورد که آن هم توسط دوستان در منطقه آزاد کیش انجام شده است. نهاد سازی شامل تاسیس بورس های منطقه ای، شرکتهای سرمایه گذاری، شرکت های مشاوره ای، توسعه دهندگان و مشاوران حقوقی است که زیست بوم این حوزه را شکل می دهند.

علی مقدس زاده، معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این جلسه گفت: در حال حاضر در کشور با مشکل نقدینگی مواجه نیستیم. مشکل در حال حاضر به مدیریت نقدینگی بر می گردد.

وی افزود: هزینه اغلب طرح های حاکمیتی و دولتی در کشور به لحاظ زمان و هزینه، دو برابر برآورد اولیه است. تاخیر در اتمام هر طرح، سدی در برابر گردش اقتصادی و اشتغال است و به اعتماد جامعه ضربه می زند.

او صف طویل بنگاهها برای وام گرفتن از نظام بانکی کشور را بخاطر کمتر بودن نرخ تسهیلات از تورم عمومی کشور دانست و گفت: این نشست برای استفاده بهتر از بازار سرمایه و انواع ابزارهای موجود در این بازار است و برآن هستیم تا با معرفی بهتر وارائه تجربیات، تامین مالی پروژه های مولد  برای رونق اقتصاد کشور در مناطق آزاد تسهیل شود.

وی مناطق آزاد را فرصتی بزرگ برای دولت دانست که با راهبری مناسب دبیرخانه شورای عالی به سمت بهبود عملکرد و بازدهی در حرکت‌اند.

[ad_2]

Source link