رئیس مجلس ترکیه: توافق امارات با اسرائیل یک اقدام ننگین است

[ad_1]

به گزارش ایرنا به نقل از آناتولی در روز یکشنبه, مصطفی شن‌توپ، رئیس مجلس ترکیه این مطلب را در جمع خبرنگاران در واکنش به توافق امارات متحده عربی و اسرائیل برای عادی‌سازی روابط، عنوان کرد.

وی گفت: خیانت به مساله فلسطین و توافق با اسرائیل که بر خلاف قطعنامه‌های سازمان ملل متحد سرزمین فلسطین را اشغال کرده، اقدامی ننگین است. اقدام امارات متحده عربی را محکوم می‌کنم.

شن‌توپ تصریح کرد: در جهان اسلام این نوع دولت‌های نمایشی که از سوی دیگران تاسیس شده نیز وجود دارد. این‌ها فکر می‌کنند که با داشتن سرمایه و منابع زیرزمینی یک دولت محسوب می‌شوند، اما در حقیقت چیزی بیشتر از عروسک‌های خیمه‌بازی قدرت‌های بزرگ نیستند.

وی گفت که این کشورها نقش برهم زدن اتحاد٬ همبستگی و برابری در جهان اسلام را ایفا می‌کنند.

رئیس مجلس ملت کبیر ترکیه در مورد اظهارات یکی از مقامات ابوظبی مبنی بر اینکه ترکیه در امور عرب‌ها دخالت نکند٬ تصریح کرد که معنی این اظهارات مقام ابوظبی با توافق میان امارات و اسرائیل روشن شد.

شن‌توپ گفت: ترکیه حامی و مدافع مسئله فلسطین است. امارات با حمله به ترکیه در پی توقف حمایت آنکارا از مسئله فلسطین است.

گفتنی است دونالد ترامپ٬ رئیس جمهور آمریکا روز ۱۳ آگوست در یک پیام توئیتری از «توافق تاریخی» اسرائیل و امارات متحده عربی برای عادی سازی کامل روابط دوجانبه خبر داد.

بنیامین نتانیاهو٬ نخست وزیر اسرائیل نیز با انتشار پیامی در رسانه‌های اجتماعی امضای توافق‌نامه عادی سازی روابط با امارات متحده عربی را «یک گام تاریخی» خواند.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی (WAM)، مقامات این کشور و اسرائیل برای تعیین “نقشه راه مشترک” به منظور برقراری روابط دو جانبه، توافق کرده و در هفته‌های آینده گرد هم می‌آیند تا توافق‌نامه‌هایی را در زمینه‌های مختلف امضا کنند.

امارات متحده عربی پس از مصر در سال ۱۹۷۹ و اردن در سال ۱۹۹۴ سومین کشور عربی است که با اسرائیل روابط رسمی و علنی برقرار می‌کند.

[ad_2]

Source link