رئیس جمهوری صربستان «برنابیچ» را برای تشکیل دولت جدید مامور کرد

[ad_1]

به گزارش ایرنا، آلکساندر ووچیچ در یک همایش خبری که بطور مسقیم از تلویزیون سراسری صربستان پخش شد ضمن منصوب کردن خانم برنابیچ برای تشکیل دولت جدید بر سه اصل مهم یعنی؛ حاکمیت و تمامیت ارضی کشور، مسیر عضویت در اتحادیه اروپا و حفظ روابط دوستانه با فدراسیون روسیه و چین و توسعه روابط با آمریکا تاکید کرد.

ووچیچ همچنین بر اهمیت برابری جنسیت در صربستان تاکید کرد و گفت که از نخست وزیر خواست  که در تشکیل دولت جدید ۵۰ درصد از اعضای دولت زن باشند و همچنین ۲ وزارتخانه جدید حقوق بشر، برابری جنسیتی و گفت و گوی اجتماعی و وزارت مراقبت از خانوده، کودکان و جمعیت شناسی راه اندازی کند.

وی همچنین در مورد فعالیت نخست وزیر کنونی گفت که برنابیچ بشد برای کشورش تلاش زیادی را مبذول و سیاستی را دنبال کرد که زیر بلیط مراکز قدرت خارجی و داخلی نبوده است. و  وظایف خود را به خوبی انجام داد.

ووچیچ همچنین خاطر نشان کرد که به این امر خوش بین و اطمینان دارد که صربستان در حفظ صلح و ثبات موفق خواهد شد و در جهت بهبود وضعیت، توسعه اجتماعی و رفاه مرم گام های خوبی برخواهد داشت.

وی همچنین از نمایندگان مجلس صربستان خواست تا از برنابیچ و کابینه وی حمایت کنند.

رییس جمهوری گفت که دولت جدید طی ۴ سال آینده سه هدف اساسی را دنبال خواهد کرد. اول؛ افزایش قدرت اقتصادی، افزایش سطح استاندارد زندگی مردم، دوم؛ افزایش کارهای زیر ساختی مانند ساخت جاده ها و راه آهن بیشتر و پروژه های جدید و سوم؛ تقویت وضعیت بهداشت و درمان کشور.

برنابیچ برای بار نخست در ۸ تیر ۱۳۹۶ به عنوان اولین زن در تاریخ صربستان بعنوان نخست وزیر از پارلمان رای اعتماد گرفت و اکنون پس از ۴ سال مجددا از طرف رئیس جمهوری این کشور برای تشکیل دولت جدید انتخاب شد.

وی در فعالیت خود در ۴ سال گذشته توانست در اهداف خود گام های بلندی برای صربستان بردارد از جمله می توان به افزایش جذب سرمایه خارجی، بهبود وضعیت اقتصادی، کاهش بیکاری که به زیر ده درصد رسیده است، افزایش حقوق بازنشستگی و بالا بردن استانداردهای زندگی شهروندان و همچنین گسترش روابط دوستانه و همکاری با فدراسیون روسیه، چین و اتحادیه اروپا و دیگر کشورها.

دوازدهمین دور از انتخابات پارلمانی صربستان  ۲۱ ماه ژوئن امسال ( یکم تیر ۱۳۹۹) برگزار گردید.

حزب پیشرو به رهبری آلکساندر ووچیچ رئیس جمهوری در این انتخابات با ۱۸۸ نماینده بیشترین کرسی را در ساختار جدید مجلس صربستان دارد و ائتلاف «حزب سوسیالیست و حزب وحدت صربستان» با ۳۲ نماینده و حزب مخالف راست میانه‌ متعلق به آلکساندرشاپیچ رهبر اتحاد میهنی صربستان ۱۱ کرسی را در مجلس از آن خود دارند.

همچنین لیست اتحاد مجارهای ویوودینا با  ۹ کرسی ، حزب عدالت و آشتی به رهبری معمر ذوکورلیچ ۴ کرسی ، لیست آلترناتیو دمکراتیک آلبانی تبارها ۳ کرسی و حزب جنبش دمکراتیک سنجاک به رهبری دکتر سلیمان اوگلیانین ۳ کرسی در ساختار جدید مجلس صربستان حضور دارند.

نخستین نشست دوازدهمیین دوره مجلس صربستان، روز دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ با حضور یک نماینده زن محجبه مسلمان از حزب عدالت و آشتی به رهبری معمر زوکورلیچ مفتی سابق مشیخیت جامعه اسلامی منطقه سنجاک صربستان برگزار شد.

[ad_2]

Source link