دیدار وزیران خارجه مصر و اردن با مقام های لبنانی

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، به دنبال وقوع انفجار اخیر در بندر بیروت،‌ سامح شکری وزیر خارجه مصر در راس هیاتی وارد لبنان شد و با رییس ‌جمهوری این کشور در قصر بعبدا دیدار کرد.

شکری در این دیدار تاکید کرد که  جمهوری عربی مصر برای کمک به مردم برادر لبنان آماده بوده و کمک‌های فوری شامل دارو و مواد پزشکی را از طریق پل هوایی ارسال کرده است. یک پل دریایی نیز برای ارسال مواد لازم جهت بازسازی و ترمیم بندر بیروت و اموال آسیب‌دیده در نظر گرفته شده است. 

وزیر خارجه مصر ادامه داد که کشورش آماده ارائه هرگونه کمکی است که لبنان تقاضا کند. حمایت و پشتیبانی از لبنان برای نشان دادن همبستگی با مردم این کشور اولویت رییس‌جمهوری مصر  است.

شکری در دیدار با نبیه بری رییس پارلمان لبنان نیز گفت: مصر همواره پشتیبان لبنان خواهد بود. ما همبستگی خود را مردم این کشور اعلام می‌کنیم و به تلاش خود برای پشت سر گذاشتن بحرانی که لبنان گرفتار آن است،‌ ادامه خواهیم داد.

عون همچنین میزبان ایمن صفدی وزیر خارجه اردن و هیات همراه او بود. 

صفدی در دیدار با ریی ‌جمهوری لبنان افزود که‌ همه امکانات اردن برای کمک به لبنانی‌ها در این برهه سخت و دردناک در اختیار این کشور قرار می‌گیرد. 

وی توضیح داد که  کشورش یک بیمارستان میدانی برای زخمی‌های انفجار بیروت اختصاص داده و یک پل هوایی همه تجهیزات و وسایلی که لبنان برای پشت‌سر گذاشتن این دوران سخت نیاز داشته باشد،‌ به این کشور منتقل خواهد کرد.

وزیر خارجه اردن پس از دیدار با عون در کنفرانس مطبوعاتی نیز ضمن اعلام همبستگی کشورش با مردم لبنان، افزود: ما به سازمان‌های بین‌المللی فعال در اردن ابلاغ کردیم،‌امان زمینه ارسال هر گونه برنامه کمکی به لبنان در این دوران سخت را تسهیل خواهد کرد.

به دنبال انفجار بندر بیروت در عصر سه‌شنبه گذشته که به دلیل وجود ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم صورت گرفت، ۱۷۱ نفر کشته  وبیش از ۶ هزار نفر دیگر هم زخمی شدند.

در پی این حادثه،‌ سران کشورهای منطقه و جهان ضمن ابراز همبستگی با لبنان،‌ آمادگی خود را برای ارسال کمک به این کشور اعلام کردند.

[ad_2]

Source link