دومین دادگاه نتانیاهو روز یکشنبه برگزار می‌شود

[ad_1]

به گزارش روزنامه جروزالم پست، با پایان یافتن روز شنبه و عدم اعلام هیچگونه تصمیمی از سوی دولت رژیم صهیونیستی که بر کار دادگاه‌های این رژیم تاثیر بگذارد، مشخص شده است که دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام‌های «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم روز یکشنبه برگزار می‌شود.

نتانیاهو جلسه اول دادگاه خود را که قرار بود ۱۷ مارس (۲۷ اسفند ۹۸) برگزار شود، با تعطیلی‌های عمومی، از جمله تعطیلی بسیاری از دادگاه‌ها، با اعلام شرایط اضطراری به خاطر شیوع کرونا به تعویق انداخت و این دادگاه در نهایت در ۲۴ ماه مه (۴ خرداد ۹۹) برگزار شد.

به دلیل تعویق دادگاه نخست نتانیاهو، گمانه‌زنی‌هایی شده بود که او با اقدامی مشابه دادگاه دوم خود را نیز به تعویق خواهد انداخت، اما در پایان روز شنبه مشخص شد که او چنین قصدی ندارد و روز یکشنبه دادگاه وی برگزار خواهد شد.

به نوشته جروزالم پست، همانگونه که اعلام اتهام علیه نتانیاهو یکی از دلایل عمده بن‌بست ۱۸ ماهه در تشکیل کابینه رژیم صهیونیستی بود، دادگاه روز یکشنبه نیز تا آینده قابل پیش‌بینی بر همه تصمیم‌های دولت نتانیاهو تاثیرگزار خواهد بود.

انتظار می‌رود دادگاه روز یکشنبه نتانیاهو درباره نحوه برگزار جلسات بعدی و برنامه حضور شهود را تعیین کند؛ در حالی که دادستان ها خواهان ۴ جلسه در هفته و مدافعان خواهان ۲ جلسه در هفته هستند.

طول مدت دادگاه بر روند انتقال قدرت از نتانیاهو به «بنی گانتس» جایگزین وی که قرار است نخست‌وزیر میان آن‌ها گردشی باشد و همچین بر وضعیت نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پس از انتقال قدرت تاثیرگذار است.

اگرچه نتانیاهو شخصا در جلسه اول دادگاهش حضور یافت، اما حضور او در جلسه روز یکشنبه الزامی نیست و این جلسه بیشتر برای تعیین برنامه جلسات و رفع اختلافات حقوقی وکلا درباره شواهد است.

نتانیاهو پیش از شروع اولین جلسه دادگاهش در خردادماه، در مقابل رسانه‌ها با تبرئه کردن خود از اتهامات مطرح شده، مدعی شد که قربانی کارزاری شده که از سوی رسانه‌های وابسته به احزاب چپ با هدف جلوگیری از رسیدن او به قدرت هدایت می‌شود.

وی با بیان اینکه «من امروز به عنوان رییس دولت شما سربلند هستم» وعده داد که این اتهامات را باطل کرده و به رهبری رژیم صهیونیستی ادامه می‌دهد.

سال گذشته دادستان رژیم صهیونیستی رسماً علیه نتانیاهو اعلام جرم و او را به فساد مالی، تقلب و سوء استفاده از اعتماد عمومی متهم کرد. این نخستین بار است که علیه یک نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی اعلام جرم می‌شود.

خانواده نتانیاهو نیز در طول ماه‌های اخیر، درگیر چندین پرونده فساد مالی بوده و بارها اخبار آنها در صدر رسانه‌ها قرار گرفته است؛ پرونده‌هایی که در رسانه‌ها به «پرونده ۱۰۰۰»، «پرونده ۲۰۰۰»، «پرونده ۳۰۰۰» و «پرونده ۴۰۰۰» معروف شده است.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ۱۲ بار درخصوص این پرونده ها به بازجویان پلیس پاسخ داده و علاوه بر موارد مذکور، پرونده فساد مالی همسرش نیز در حال رسیدگی است.

بسیاری از کارشناسان حقوقی و قضایی، با توجه به اینکه موارد اتهام نتانیاهو بسیار زیاد و حجم پرونده فساد مالی وی دارای پیچیدگی است، معتقدند که بررسی و برگزاری دادگاه نخست وزیر رژیم صهیونیستی تا صدور رأی نهایی احتمالاً ۲ یا ۳ سال به طول انجامد.

[ad_2]

Source link