دولت مستعفی یمن به کارشکنی در مبادله اسرا متهم شد

[ad_1]

به گزارش شبکه خبری المسیره، عبدالقادر المرتضی رییس کمیته ملی امور اسیران یمن بامداد چهارشنبه گفت که طرف مقابل حاضر به اجرای توافق مبادله اسرا نیست و برای شکست این توافق تلاش می کند.

وی در توئیتی در این باره افزود که طرف مقابل هر از گاه، موانعی را ایجاد می کند و برای شکست توافق بهانه های مختلقی می آورد.

مقام یمنی از سازمان ملل متحد خواست مانع کار شکنی طرف مقابل در این زمینه شود.

اجرای توافق امضا شده در ژنو برای مبادله اسیران، روز پنجشنبه ۱۵ اکتبر ( ۲۴مهر) آغاز می شود و قرار است اسیران دو طرف ظرف دو روز با هواپیما به محل های مورد نظر منتقل شوند.

المرتضی ۲۷ ماه گذشته گفته بود که توافق‌نامه تبادل اسرا که براساس توافقنامه سوئد منعقد شده، گامی مهم برای از بین بردن موانع پرونده تبادل زندانیان پس از ۴ دور مذاکره است.

این توافق که با نظارت سازمان ملل به امضای دو طرف رسیده است، شامل آزادی ۶۸۱ زندانی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در مقابل دریافت ۴۰۰ نفر از طرف مقابل از جمله ۱۵ سعودی و ۴ سودانی است.

این در حالی است که «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن ۶ مهر از امضای توافق میان نمایندگان «جنبش انصارالله» یمن و دولت مستعفی این کشور برای مبادله بیش از یک هزار اسیر در مرحله نخست خبر داد.

طبق بیانیه چهارمین نشست کمیته نظارتی اجرای توافق تبادل اسرا و بازداشت‌شدگان یمنی، نمایندگان دولت مستعفی و جنبش انصار الله توافق کردند که در مرحله نخست،‌ یکهزار و ۸۱ اسیر را طبق اسامی توافق‌ شده، مبادله کنند.

مبادله اسیران از موضوع‌های اساسی در گفت وگوهای یمنی – یمنی در سوئیس است که تلاش‌ها در این زمینه همواره ناکام بوده و فقط در برخی موارد با میانجیگری‌های محلی، مبادله شماری از اسیران انجام شده است.

[ad_2]

Source link