دادگاهی در آمریکا حکم بانکدار ترکیه‌ای را تایید کرد

[ad_1]

به گزارش دوشنبه شب آسوشیتدپرس، دادگاه استیناف منطقه منهتن نیویورک اعلام کرد که «مهمت هاکان آتیلا» پس از آنکه در سال ۲۰۱۷ بازداشت شد، به طور عادلانه‌ای محاکمه شده است.
آتیلا معاون «هالک بانک» ترکیه که به اتهام معاونت در دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران در مارس ۲۰۱۷ در آمریکا بازداشت شده بود، اواخر تیر سال گذشته بعد از گذراندن ۲۸ ماه از دوره محکومیت ۳۲ ماهه‌اش از زندان آزاد شد.
دادگاه رسیدگی به اتهامات آتیلا اواخر سال گذشته میلادی در ایالت نیویورک برگزار شده و رضا ضراب تاجر ایرانی‌تبار ترکیه‌ای به عنوان شاهد دادگاه وی حاضر شد.
وزارت دادگستری آمریکا هالک بانک را متهم کرده که با استفاده از خدمات مالی خود و تاسیس شرکت‌های صوری در ایران، به ترکیه و امارات برای دور زدن تحریم‌های واشنگتن علیه ایران کمک کرده است اما این بانک اتهام‌ها را رد کرده است.
وکیل آمریکایی هالک بانک فروردین ماه در یک دادگاه فدرال در منهتن نیویورک ادعای دادستان‌های این کشور مبنی بر نقض تحریم‌های ضدایرانی را مردود خواند.
دستگاه قضایی آمریکا مهرماه سال گذشته هالک بانک ترکیه را به کلاهبرداری، پولشویی و نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران متهم کرد و خواستار پاسخگویی این بانک در دادگاهی آمریکایی شد.
دادستان‌های آمریکا در کیفرخواست خود مدعی شدند که هالک بانک از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ به اجرای طرحی کمک کرد که اجازه می‌داد ایران درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز در بازارهای جهانی را با استفاده از شبکه‌ای از شرکت‌ها خرج کند.

[ad_2]

Source link