خرید تضمینی ۲ هزار تن کلزا و گندم در خراسان رضوی

[ad_1]

ایرج ناصری‌مقدم روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان خرید شامل هزار و ۵۰ تن گندم مازاد کشاورزان و ۹۶۵ تن دانه روغنی کلزا می‌باشد.

وی ادامه داد: خرید گندم که از ۱۰ خرداد ماه جاری آغاز شده است تاکنون در شهرستان‌های سرخس و رشتخوار انجام شده و در بقیه شهرستان‌ها نیز به محض برداشت محصول خرید گندم مازاد بر نیاز آغاز خواهد شد. 

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: قیمت پایه خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری برای هر کیلوگرم ۲۵ هزار ریال تعیین شده که این قیمت بر اساس پایه خرید با چهار درصد افت مفید و یک درصد افت غیرمفید است.

وی افزود: خرید تضمینی گندم از کشاورزان استان بر اساس استعلام از سامانه پهنه‌بندی جهادکشاورزی انجام می‌شود و ۶۰ مرکز خرید در استان خرید گندم را انجام می‌دهند.

ناصری مقدم ادامه داد: خرید محصول کلزا نیز که از ۳۱ اردیبهشت ماه آغاز شده تاکنون در شهرستان‌های سرخس، بردسکن، رشتخوار، تربت‌جام و سبزوار انجام شده است.

وی گفت: امسال نرخ خرید تضمینی دانه روغنی کلزا با ۳۵ درصد افزایش به ازای هر کیلوگرم ۴۶ هزار و ۶۰۲ ریال است و کشاورزان استان در سال زراعی گذشته بیش از ۶ هزار تن کلزا به مراکز خرید تضمینی شبکه تعاون روستایی خراسان رضوی تحویل دادند و مطالبات آنان در این زمینه نیز به طور کامل پرداخت شده است.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی افزود: امسال ۱۶ مرکز خرید در شهرستان‌های استان، خرید این دانه روغنی را بر عهده دارند.

در سال زراعی جاری حدود هشت هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان رضوی زیر کشت دانه روغنی کلزا قرار دارد که هزار و ۵۰۰ هکتار آن معادل حدود ۲۰ درصد در شهرستان مشهد است.

پیش‌بینی می‌شود امسال افزون بر ۶۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به صورت تضمینی خریداری و ذخیره‌سازی شود.

سالانه برای تولید هشت میلیون تن انواع محصولات باغی، زراعی و دامی در خراسان رضوی یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین زیر کشت ۸۳ نوع محصول می‌رود.

بخش کشاورزی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.

[ad_2]

Source link