جمعیت چهکند و دستگرد در حاشیه شهر بیرجند ۵ برابر شد

[ad_1]

قاسم تنها روز چهارشنبه در دومین نشست کارگروه پیش بینی و پیشگیری از بافت‌های ناکارآمد دادگستری خراسان جنوبی افزود: کانون‌های ساخت و ساز در روستای دستگرد به علت حریم‌ها محدود شده است در ارتباط با چهکند ساخت و سازها در ضلع غرب داشتیم که ساماندهی شده است.

وی ادامه داد: در بحث تثبیت مالکیت در روستاها که بنیاد مسکن تاکنون اقدام کرده اسناد زیادی در روستاها ثبت و یک‌ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان برای طرح هادی در چهکند هزینه شده است.

تنها اظهار داشت: تاکنون ۵۱۶ واحد مسکونی در چهکند ساخته و واگذار شده و در زمینه تملک زمین تاکنون ۶۴ هزار قطعه زمین تامین و ۹۷۲ قطعه واگذار کردیم.

وی تصریح کرد : در روستای دستگرد هم بیش از ۲ میلیارد تومان هزینه شده و ۵۳۰ واحد مسکونی ساخته شده است.

تنها گفت: در محدوده چهکند روند ساخت و سازها به سمت دانشگاه کشاورزی است که باید از قرارگیری این اراضی در بطن روستا ممانعت شود.

اجرای قانون کاداستر مطالبه جدی است

مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی گفت: در دوره جدید مدیریت قوه قضاییه یکی از مطالبات جدی اجرای قانون کاداستر است در بازه زمانی سه ساله تعریف شده که دولت همراهی خوبی در تخصیص اعتبارات داشته است.

غلامرضا شهریاری اظهار داشت: جذب این اعتبارات موضوعی نیست که فقط سازمان ثبت در استان‌ها به تنهایی بتواند انجام دهند بلکه این مهم باید با همکاری و هم‌افزایی به طور کامل انجام شود.

وی بیان کرد: همکاری خوبی در خراسان جنوبی در این زمینه آغاز شده و نقشه‌های قابل توجهی از روستاها توسط بنیاد مسکن ارایه شد.

شهریاری ادامه داد: در همین مدت سه میلیون هکتار از اراضی منابع طبیعی جانمایی شد و تثبیت این نقشه‌ها زیربنایی برای اجرای کاداستر است که انتظار داریم دستگاه‌هایی هم که املاک دارند به جهت تثبیت نقشه‌ها اقدام لازم را انجام دهند.

وی گفت: در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر هم اعتباراتی برای به روزرسانی نقشه‌ها تخصیص داده شده است که امیدواریم از این ظرفیت به خوبی استفاده شود.

عشایر و اهمیت تثبیت جمعیت در مرز

معاون توسعه و عمران اداره کل عشایر خراسان جنوبی گفت: بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۸۷ جمعیت عشایر استان ۱۵ هزار و ۷۷۶ خانوار در قالب ۵۸ طایفه با ۱۳ درصد جمعیت استان است.

محمد علی توسلی افزود: هفت درصد جمعیت عشایر کشور در خراسان جنوبی قرار دارد که چهارمین استان کشور در زمینه جمعیت عشایر هستیم.

وی ادامه داد: حدود ۳۰ درصد محصولات دامی و ۳۵ درصد صنایع دستی را عشایر تولید می‌کنند و در زمینه مرزبانی فعال هستند.

وی اظهار داشت: ۸۰ درصد جمعیت عشایر در مناطق مرزی حضور فعال دارند که در کنار همراهی با نیروهای امنیتی با خشکسالی و مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند.

توسلی بیان کرد: توانمندسازی عشایر و آشنایی آنها با تولید و تلفیق آن با هنر بومی باید هدف ایجاد بهره‌وری تولید و اشتغال در خانوارهای عشایر باشد تا زمینه بهبود معیشتی برقرار شود.

وی اظهار داشت: پس از سربیشه دومین شهرستان عشایری استان نهبندان است که ۳۲۷ محدوده عشایری دارد.

وی ادامه داد: در بحث توانمندسازی عشایر در منطقه نه، میغان و بندان از ابتدای سال آبرسانی به ۱۴ منطقه عشایری مورد توجه قرار گرفته که بیش از ۲۸۰ خانوار و هزار و ۴۵ نفر از این خدمات بهره مند و ۱۶ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.

توسلی اظهار داشت: پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به شرکت‌های تعاونی و تسهیلات ارزان قیمت یکساله به ۳۱ خانوار عشایری، آبرسانی آب شرب به خانواده‌های عشایری و ساخت هزار کیلومتر آزادراه عشایری از مهمترین اقدامات است.

وی تصریح کرد: به جهت توانمندسازی عشایر پنل خورشیدی به سرپرستان خانوار تعلق می‌گیرد و علاوه بر این عشایر متقاضی طرح پرورش شتر با اعتبار مورد نیاز سه میلیارد تومان، طرح دام سبک با ۵۰ طرح و مشاغل خانگی با اعتبار ۵۰۰ میلیون تومان هستند که امیدواریم محقق شود.

بررسی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، توانمندسازی عشایر دهستان‌های نه، میغان  بندان برای جلوگیری از مهاجرت بی رویه و اجرای طرح هادی در روستاهای چهکند و دستگرد از مهمترین دستورالعمل های بررسی شده در دومین کارگروه پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافت های ناکارآمد خراسان جنوبی بود.

[ad_2]

Source link