توسعه گردشگری در سدهای استان تهران

[ad_1]

پارسال و پس از تاکید رییس‌جمهوری مبنی بر توسعه گردشگری در سدها و دریاچه‌های آن، وزارت نیرو و وزارت صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی ماموریت یافتند تا با همکاری یکدیگر این طرح را اجرایی کنند و در نخستین گام فراخوان جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از سوی شرکت مدیریت توسعه منابع آب و نیروی ایران صادر و مقرر شد اقدام های لازم صورت گیرد.

«بهروز مرادی» ۱۸ خرداد امسال در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: بحث توسعه گردشگری برروی مخازن سدها از سال گذشته مطرح و قرار بود تا پایان سال، طرح سردشت وارد مرحله مزایده شود.

وی ادامه داد: این طرح به دلیل شیوع بیماری کرونا و لطمه‌هایی که صنعت گردشگری از این بیماری متحمل شد به تعویق افتاد و امید است امسال توسعه گردشگری سدها با به سرانجام رسیدن وضعیت این بیماری دوباره پیگیری شود.

مدیر عامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: امسال تلاش می‌شود علاوه بر طرح سردشت، ‌ طرح‌های مانند سد داریان، سد گتوند و سد کارون نیز راه اندازی شود تا بخش خصوصی وارد سرمایه گذاری در این زمینه شده و بتوان از کلیه جوانب سدها استفاده کرد.

بحث توسعه گردشگری در منابع آبی پس از آنکه «حسن روحانی» رییس جمهوری دستور آن را به وزارت نیرو داد از خردادماه امسال (۱۳۹۸) مورد توجه جدی‌تر این وزارتخانه به عنوان نهاد اصلی متولی منابع آبی کشورمان قرار گرفت و برداشتن گام‌های لازم برای توسعه این موضوع از همان زمان آغاز شد.

برنامه‌ریزی‌ها و تدارک‌های لازم منجر به آن شد تا ۲۷ خردادماه ۹۸ وزارت نیرو با هدف توسعه گردشگری در منابع آبی تفاهمنامه‌ای را با وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به امضا برساند تا بر اساس آن بتوان شرایط را برای حضور گردشگران در منابع آبی به خصوص سدها فراهم کرد.

اجرایی شدن تفاهمنامه این امکان را فراهم خواهد کرد تا مردم و گردشگران بتوانند در کنار این منابع از مواهب طبیعی استفاده کنند.

 اکنون و در تازه‌ترین اقدام شرکت آب منطقه‌ای تهران به منظور بهره‌مندی و استفاده از ظرفیت گردشگری تاسیسات و ابنیه آبی استان تهران و همچنین آشنایی شهروندان با نحوه تامین آب و راهکارهای مدیریت مصرف، تفاهم نامه‌ای را با شرکت های گردشگری منعقد کرد.  

براساس گزارش روابط عمومی آب منطقه‌ای تهران «سید حسن رضوی» مدیرآب منطقه ای تهران در مراسم امضای تفاهمنامه گفت: سال های متمادی در مجموعه وزارت نیرو تلاش بر استفاده از  امکانات گردشگری تاسیسات و ابنیه آبی استان تهران مطرح شد و از طرق مختلفی سعی بر اطلاع رسانی  از این امکانات صورت گرفت،  اما نتایج پرباری در این زمینه حاصل نشد.

وی با اشاره به اینکه گردشگری در قالب برنامه پنجم و ششم دولت از حرف تبدیل به یک رویکرد شده است،  عنوان کرد: نظر رهبر معظم انقلاب، دولت و مجلس و همچنین شرکت‌های دانش بنیان بر استفاده موثر از طرح‌های گردشگری قرار گرفته است.

رضوی افزود: به دلیل شیوع بیماری کرونا صنعت گردشگری تحت تاثیر قرار گرفت؛ اما اکنون شاهد این موضوع هستیم که کشورهای گردش پذیر به دنبال رفع محدودیت‌ها با حفظ پروتکل‌های بهداشتی در این خصوص بوده و کشور ما نیز در  جهت گردشگری به دلیل داشتن  جاذبه های طبیعی چه در قدمت و چه در سازه‌های قدیمی، از این بحث مستثنا نبوده و از بعد گردشگری، علمی و پژوهشی در جایگاه ویژه ای قرار دارد.

مدیر عامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای تهران  با تاکید بر اینکه استان تهران از نظر وسعت جزء استان‌های کوچک محسوب می‌شود، افزود: استان تهران جاذبه‌های گردشگری زیادی در بخش آب دارد و علاوه بر سدهای پنجگانه دارای رودخانه‌ها و رود دره‌هایی است به نحوی که شهرداری تهران از دهه های گذشته در این امر  ورود پیدا کرده و بسیاری از تفرجگاه ها در کنار این رود دره‌ها بنا شده است.

وی اضافه کرد: برگزاری تورهای گردشگری سدها با هدف آموزش و  تشریح چگونگی تامین آب استان تهران تاثیر بسیاری بر نحوه استفاده شهروندان از این مایه حیاتی خواهد داشت و انعقاد این تفاهم نامه باب جدیدی در خصوص استفاده موثر از سدها و ابنیه آبی استان خواهد بود.

رضوی برگزاری تورهای بدون اسکان در منابع و تاسیسات آبی تحت اختیار شرکت آب منطقه ای تهران و فراهم کردن بستری مناسب جهت ارتقاء سطح دانش عمومی، علمی، آموزشی و فرهنگ سازی در راستای حفاظت از منابع آبی استان و مدیریت مصرف منابع آب را موضوع تفاهم نامه عنوان کرد و یادآور شد: سدهای تحت پوشش شرکت آب منطقه ای تهران دارای رده حفاظتی و حیاتی بوده و تنها تورهای علمی، آموزشی و تفریحی قابل اجرا است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای تهران خاطر نشان کرد: ضمن ایجاد برنامه مدون و همچنین حساسیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، می‌توان شاهد استفاده بهینه از سرمایه‌های ملی و حفظ آنها برای آیندگان بود.

[ad_2]

Source link