تلاش آمریکا برای ایجاد اخلال در مذاکرات صلح افغانستان 

[ad_1]

به گزارش ایرنا از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مایک پمپئو روز جمعه در حین سفر به قطر برای شرکت در مذاکرات صلح افغانستان گفت: مذاکرات آتی مورد انتظار بین طرف‌های افغانستان احتمالاً بحث برانگیز خواهد بود اما اگر افغان‌ها بخواهند پس از دهه‌ها درگیری بی‌وقفه به صلح برسند، تنها راه پیش رو است. 

پمپئو در حالی قبل از آغاز مذاکرات صلح افغانستان نتیجه بخش نبودن این مذاکرات را پیش بینی می‌کند که شش ماه از توافقنامه صلح میان طالبان و آمریکا در قطر می‌گذرد اما افغانستان همچنان شاهد ناآرامی و ادامه خشونت‌ها است. 

وزیر خارجه آمریکا در هواپیمای عازم قطر به خبرنگاران گفت: برای اولین بار پس از تقریباً دو دهه افغانی‌ها برای آغاز مذاکرات بحث برانگیز آماده می‌شوند تا در مورد چگونگی حرکت کشورشان به سمت جلو برای کاهش خشونت و تحویل آنچه مردم افغانستان طلب می‌کنند، به بحث و گفتگو بپردازند. 

پمپئو همچنین در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت: به صفر رساندن نیروها در افغانستان به این بستگی دارد که آن‌ها (طالبان) تا چی حد به تعهدات خود عمل می‌کنند. 

 «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا بامداد جمعه اعلام کرد که «مایک پمپئو» وزیر خارجه او در دور جدید مذاکرات صلح میان طالبان و دولت افغانستان که روز شنبه در دوحه پایتخت قطر برگزار می‌شود، شرکت خواهد کرد. 

وزارت خارجه قطر پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرد که دوحه میزبان مذاکرات صلح افغانستان خواهد بود که قرار است میان هیات دولت این کشور و گروه طالبان از ۱۲ سبتامبر (۲۲ شهریور) آغاز شود. 

در این بیانیه آمده است: این مذاکرات مستقیم بین طیف‌های مختلف مردم افغانستان گامی جدی و مهم به سمت برقراری صلح پایدار در این کشور و به ویژه پس از امضای توافق صلح میان آمریکا و طالبان در آغاز سال جاری میلادی به شمار می‌رود. 

رییس جمهوری افغانستان نیز در این باره گفت: ما مقدمات لازم را برای تحقق صلح در کشور فراهم کردیم و هیات ما آماده است که فردا عازم قطر شود. 
 

[ad_2]

Source link