تقویت همکاری‌های نظامی قطر و ترکیه

[ad_1]

به گزارش ایرنا از خبرگزاری “آناتولی” ترکیه، نیروهای مسلح قطر روز پنجشنبه گذشته مانور نظامی “پیروزی ۲۰۲۰” که با مشارکت ترکیه صورت گرفت، پایان دادند.

روابط ترکیه و قطر پس از تحریم دوحه توسط کشورهای چهارگانه شامل عربستان، امارات، بحرین و مصر در تمام زمینه‌ها به شدت گسترش یافته است.

پس از بروز تنش در روابط قطر و کشورهای مذکور در ۵ ژوئن ۲۰۱۷ (۱۵ خردادماه ۹۷) توافقنامه همکاری نظامی میان دوحه و آنکارا پس از تصویب در پارلمان ترکیه و تأیید رجب طیب اردوغان اجرایی شد.

براساس این توافق‌نامه نظامی، ترکیه یک پایگاه نظامی در قطر ساخت و در آن آموزش نظامی مشترک نظامیان دو کشور جریان دارد.

به دنبال احداث این پایگاه نظامی ، کشورهای تحریم کننده قطر پیش شرط‌هایی برای ازسرگیری روابط خود با دوحه مطرح کرده بودند که از جمله آن برچیدن پایگاه نظامی ترکیه و کاهش سطح روابط با آنکارا بود.

از سوی دیگر خبرگزاری رسمی قطر (قنا) گزارش داد که رییس شورای عالی دولت وفاق ملی لیبی که روابط نزدیکی با ترکیه دارد و دولت اردوغان از حامیان آن است، روز یکشنبه راهی قطر شد و با وزیر دفاع قطر دیدار و گفت وگو کرد.

در این دیدار از پیش تعیین نشده، “خالد المشری” و “خالد بن محمد العطیه” راه‌های گسترش روابط میان دولت وفاق و آخرین تحولات لیبی را بررسی کردند.

المشری پیش از آن نیز روز یکشنبه با “تمیم بن حمد آل ثانی” امیر قطر دیدار و دو طرف تقویت روابط دوجانبه و آخرین تحولات لیبی را بررسی کرده بودند.

قطر و ترکیه از حامیان اصلی دولت “فایز السراج” رییس دولت وفاق ملی لیبی است و در مقابل این ائتلاف کشورهای امارات، عربستان، مصر، روسیه و فرانسه قرار دارند که حامی ژنرال “خلیفه حفتر” فرمانده ارتش موسوم به ارتش ملی لیبی هستند که مورد حمایت دولت “عقیله صالح” در شرق لیبی قرار دارد.

[ad_2]

Source link