بولتون و دموکرات‌های آمریکا خواستار تحریم روسیه شدند

[ad_1]

«جان بولتون» مشاور پیشین امنیت ملی ترامپ بامداد چهارشنبه در پیامی توییتری نوشت: اگر گزارش‌ها مبنی بر اینکه روسیه مبالغی به نیروهای طالبان پرداخت کرده تا نیروهای آمریکایی را در افغانستان بکشند، درست باشد، این کار معادل حمله مستقیم به آمریکایی‌ها است. ما دستکم باید تحریم‌های اقتصادی شدیدی را به عنوان بخشی از پاسخی جامع در نظر بگیریم.

همزمان با این درخواست بولتون، خبرگزاری رویترز گزارش داد که سران حزب دموکرات در کنگره آمریکا نیز خواسته مشابهی را مطرح کرده‌اند. «آدام شیف» رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان این کشور خواستار اقدام فوری و تحریم‌های متناسب علیه روسیه شد.

«جو بایدن» نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز از نوع مدیریت دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور در قبال این موضوع انتقاد کرد و گفت در صورتی که این گزارش درست باشد، ترامپ در برخورد با آن «قصور در انجام وظیفه» داشته است.

 روزنامه نیویورک تایمز به تازگی نوشت که یک واحد تجسسی روسیه گروه طالبان را تشویق به حمله به نظامیان ائتلاف آمریکایی در افغانستان کرده و برای کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان پاداش نقدی تعیین کرده است.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه این گزارش را کذب و بی اساس دانست و گفت: سرویس های اطلاعاتی آمریکا که به ضربه زدن به رییس جمهوری خود ادامه می‌دهند، باید به اظهارات او در این باره نیز توجه کنند.

رییس جمهوری آمریکا در پیام توییتری در باره گزارش نیویورک تایمز نوشت: هیچ‌کس به من، مایک پنس معاونم یا مارک میدوز رئیس کارکنان کاخ سفید درباره به‌ اصطلاح حمله به نیروهای ما در افغانستان از طریق روسیه که از سوی منبع ناشناس رسانه اخبار جعلی نیویورک تایمز گزارش شده بود چیزی نگفته است. همه در حال تکذیب آن هستند و حملات زیادی علیه نیروهای ما صورت نگرفته است. 

کاخ سفید نیز روز شنبه با رد گزارش نیویورک تایمز در بیانیه‌ای اعلام کرد که ترامپ در مورد این گزارش هیچ اطلاعی نداشته است. 

مدیر اطلاعات ملی آمریکا نیز گفت: ترامپ و مایک پنس معاون رییس جمهوری در این مورد اطلاعی نداشته‌اند و گزارش نیویورک تایمز نادرست است. 

یک مقام وزارت امورخارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی تاس بدون ذکر نام و سمت خود خاطرنشان کرد: مقاله نیویورک تایمز سراسر شایعه است و گویا به سفارش واحدهای تجسسی آمریکا منتشر شده است.  

[ad_2]

Source link