بلژیک درخواست آمریکا را برای اجرای مکانیسم ماشه بی‌اعتبار دانست

[ad_1]

فیلیپ کریدلکا روز پنج‌شنبه با ارسال نامه‌ای به رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد افزود: بلژیک اخطار آمریکا را مبنی بر اینکه ایران به تعهدات خود تحت برجام عمل نکرده است، قانونی نمی‌داند.

این عضو فعلی شورای امنیت سازمان ملل متحد یادآور شد: در واقع بند ۱۱ قطعنامه ۲۲۳۱، حق استفاده از مکانیسم اسنپ بک را فقط برای کشور شرکت کننده در برجام به رسمیت شناخته است. 

نماینده بلژیک در سازمان ملل متحد تصریح کرد: با این حال، آمریا با تصمیم هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۷ برای متوقف کردن مشارکت خود در برجام، دیگر نمی‌تواند به عنوان “شرکت کننده برجام” تحت بند ۱۰ قطعنامه ۲۲۳۱ در نظر گرفته شود و بنابراین، حق آغاز روند اسنپ بک را که در بند ۱۱ برای اعضای مشارکت کننده برجام در نظر گرفته است، ندارد.

کریدلکا در نامه خود تصریح کرده است: بنابراین ، اطلاعیه اعلام شده مورخ ۲۰ اوت آمریکا باید بی‌اعتبار تلقی شود. 

وی تاکید کرد: بلژیک قاطعانه متعهد است تا از تلاش‌های مربوط به عدم رعایت ایران در قبال تعهدات برجامی در چارچوب مکانیسم حل اختلاف، همانطور که در بندهای ۱۱ و ۱۳ قطعنامه ۲۲۳۱ و بندهای ۳۶ و ۳۷ پیوست الف اشاره شده است، حمایت کند.

نماینده بلژیک در سازمان ملل متحد بهترین راه برای برطرف کردن نگرانی‌های مطرح شده درباره برخی بندهای پیوست ب قطعنامه  ۲۲۳۱ را، حمایت کامل از شورای امنیت دانست و بر حفظ برجام تاکید کرد که اثربخشی خود را در مهار برنامه هسته‌ای ایران، اثبات کرده است.

دولت آمریکا پس از نزدیک به سال خروج از برجام، مدعی شده است همچنان عضوی از این توافق است و می‌تواند از سازوکارهای موجود در این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ مرتبط با آن، علیه ایران استفاده کند. به همین منظور ابتدا روز جمعه گذشته قطعنامه‌ای ۴ بندی به شورای امنیت ارائه داد که تنها توانست یک رای مثبت جمهوری دومینیکن را با خود داشته باشد و به اعتراف کارشناسان و مقامات فعلی و سابق آمریکا، شکست مفتضحانه‌ای را متحمل شد.

به دنبال آن، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه با حضور در سازمان ملل متحد به طور رسمی درخواست داد تا قطعنامه های لغو شده شورای امنیت، بر اساس مکانیسم ماشه علیه ایران بازگردانده شود.

[ad_2]

Source link