باکو خواستار اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل برای صلح در منطقه شد

[ad_1]

به  گزارش واحد مطبوعاتی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان، “جیهون بایرام‌اف ” روز جمعه در دیدار “پیتر سیارتو” وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان افزود: قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و مصوبات دیگر نهادهای بین‌المللی ایجاب می‌کند تا نیروهای نظامی ارمنستان از منطقه قره‌باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان دیگر در مجاورت آن خارج شوند.

بایرام‌اف،  ارمنستان را به اتخاذ سیاست اشغالگری متهم کرد و آن را عامل اصلی اوضاع متشنج در منطقه خواند و اظهار داشت: قطعنامه‌ها و مصوبات نهادهای بین المللی درباره حل مناقشه قره‌باغ اجرا نشده و در حل این مناقشه استانداردهای ۲ گانه مشاهده می‌شود.

وی همچنین مدعی شد که بخشی از سرزمین‌های جمهوری آذربایجان نزدیک به ۳۰ سال است که تحت کنترل نیروهای ارمنی قرار می‌گیرد و به همین دلیل اوضاع متشنج در منطقه حاکم است.  

بر پایه این گزارش، سیارتو نیز موضع مجارستان در رابطه با حل مناقشه قره‌باغ را تغییر ناپذیر عنوان کرد و گفت که کشورش از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت می‌کند.

وی همچنین در رابطه با اوضاع متشنج جاری در منطقه ابراز نگرانی کرد و بروز استانداردهای ۲ گانه در رابطه با حل این مناقشه را غیر قابل قبول خواند.

درگیری‌های چند روز اخیر میان نیروهای نظامی ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه مرزی “تاووز” این کشور موجب تلفات جانی در هر ۲ طرف شده است.  

به گزارش اخیر وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اوضاع متشنج در این منطقه مرزی و نیز در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ همچنان ادامه دارد.

وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان امروز (جمعه) برای بررسی چشمانداز روابط ۲ کشور وارد باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شد.

[ad_2]

Source link