اهمیت پتانسیل عظیم ایران و پاکستان برای توسعه همکاری‌های کشاورزی

[ad_1]

به گزارش ایرنا، “سید محمد علی حسینی” روز چهارشنبه در اسلام‌آباد با “سید فخر امام” وزیر امنیت ملی غذایی و تحقیقات پاکستان دیدار و درخصوص مناسبات دو کشور همسایه در حوزه‌های کشاورزی، دامپروری، آموزشی و پژوهشی تبادل نظر کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان با اشاره به توان بالای کشورمان در حوزه ماشین آلات، تجهیزات کشاورزی و صنایع وابسته به آن، آمادگی ایران برای تامین نیازهای پاکستان در این زمینه را اعلام کرد.

وی با اشاره به توانمندی جمهوری اسلامی ایران در زمینه ماشین آلات و صنایع کشاورزی، برای توسعه همکاری‌ها در این زمینه با پاکستان اعلام آمادگی کرد.

حسینی با اشاره به حمله ملخ های صحرایی و تهدید پیش روی کشورهای منطقه به ویژه ایران و پاکستان، خواستار استمرار همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای برای مبارزه با خطرات ملخ‌ها شد.

وی با تاکید بر گسترش همکاری‌های مشترک در بخش شیلات و زیتون، گفت: مشارکت نزدیک دو کشور در زمینه قرنطینه و آفت زدایی حائز اهمیت است.

وزارت امنیت ملی غذایی پاکستان با صدور بیانیه‌ای در خصوص دیدار سید فخر امام با سفیر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: اقتصاد زراعی پاکستان می تواند نقطه عطف مهمی برای بخش صادرات کشور باشد.

در بیانیه آمده است: وزیر امنیت ملی غذایی پاکستان از حضور سفیر ایران در این دیدار دوجانبه و بحث درباره موضوعات مورد علاقه دو کشور، همکاری متقابل به ویژه در حوزه کشاورزی و دامپروری قدردانی کند.

وی اظهار داشت: ایران و پاکستان به عنوان دو کشور برادر و اسلامی از روابط دوستانه برخوردارند و مناسبات میان مردم دو کشور نیز در مشترکات عمیق فرهنگی و دینی پیوند خورده که سابقه آن به چند قرن برمی گردد.

سید فخر امام تاکید کرد که پاکستان، روابطش با ایران را بسیار حائز اهمیت می داند.

طرفین در این نشست درباره وضعیت فعلی حمله ملخ های صحرایی در ایران و پاکستان و سطح همکاری های دوجانبه برای غلبه بر این تهدید مشترک بحث و تبادل نظر انجام دادند.

وزیر امنیت ملی غذایی پاکستان افزود: این کشور و ایران اطلاعات درباره وضعیت ملخ های صحرایی را با یکدیگر به اشتراک می گذارند زیرا هر دو کشور جزیی از کمیسیون جنوب غربی فائو درباره ملخ صحرایی هستند.

وی افزود: ایران و پاکستان پتانسیل های عظیمی برای توسعه همکاری های اقتصادی از جمله گسترش مناسبات در حوزه کشاورزی دارند.

سید فخر امام گفت: دو کشور قادر هستند زمینه های جدید همکاری را در زمینه دام زنده پیدا کنند. در این خصوص ایران می تواند تجارت و دانش خود در زمینه پرورش حیوانات و بهبود تولید نسل آنان را با پاکستان به اشتراک بگذارد و حتی یک تیم فنی نیز می تواند میان دو کشور جهت بهره برداری از تجربیات دوجانبه تشکیل شود.

وزیر امنیت ملی غذایی پاکستان با اشاره به تمایل این کشور برای صادرات محصولات پروتوئینی حلال و سایر فرآورده های گوشتی حلال به ایران، افزود: پاکستان دارای ۳۶ کشتارگاه ثبت شده برای صادرات گوشت است و شرکت های فرآوری گوشت این کشور از توانایی لازم برای تولید محصولات مناسب گوشتی با مشارکت موسسات تحقیقاتی در زمینه تولید واکسن حیوانات و خصوصیات بیماری زا برخوردار می باشد.

وی از اقدام ایران جهت در اختیار گذاشتن بازار این کشور برای محصولات کشاورزی پاکستان از جمله انبه پس از گذارندن مراحل آفت زدایی و تصفیه قدردانی کرد. درحال حاضر سازمان حفاظت از نباتات در ایران با فعالیت ۲۲ مرکز آب گرم در پاکستان جهت تصفیه و ضدعفونی کردن میوه انبه و سپس صادرات آن به ایران موافقت کرده است. 

سید فخر امام اظهار داشت: در سال جاری (میلادی) و تا اول مرداد (۲۲ ژوئیه) بیش از ۲۰ هزار تن انبه به ایران صادر شده است.

وی افزود: بازارهای پاکستان نیز پذیرای مرکبات و سبزیجات ایران از جمله خرمای تازه، انگور، سیب، آلو، گوجه فرنگی، نخور و خشکبار است.

وزیر امنیت ملی غذایی پاکستان افزود: سازمان های ملی حفظ نباتات دو کشور می توانند با همکاری مضاعف و مشارکت دوستانه به مسائل قرنطینه رسیدگی کرده تا به بتوان به ترویج تجارت مشترک میان ایران و پاکستان کمک کرد.

در بیانیه وزارت امنیت ملی غذایی پاکستان آمده است: سفیر ایران از آمادگی کشورمان برای صادرات ماشین آلات سنگین کشاورزی از جمله تراکتور به کشور همسایه خبر داد که با استقبال طرف پاکستانی همراه بود.

طرف ایرانی همچنین برای همکاری با پاکستان در زمینه کرم های ابریشم و شیلات نیز ابراز تمایل کرد.

هیات پاکستانی با استقبال از پیشنهاد صادرات ماشین آلات کشاورزی از ایران، درخواست اشتراک گذاری این طرح با مشخصات دستگاه جهت بررسی بیشتر را ارائه کرد.

[ad_2]

Source link