امکانات آستان قدس رضوی در مسیر گسترش فرهنگ آزادگان به کار گرفته می‌شود

[ad_1]

به گزارش روز دوشنبه آستان قدس رضوی حجت الاسلام و المسلمین احمد مروی در دیدار با تعدادی از آزادگان سرافراز کشور در تالار شهید سلیمانی حرم مطهر رضوی افزود: بزرگداشت سالروز ورود آزادگان به کشور گرامیداشت مقاومت، ایثار و پایمردی است.

وی ادامه داد: بزرگداشت سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی تنها زنده نگاه داشتن یک واقعه تاریخی نیست، همان‌گونه که بزرگداشت ایام اللّهی مثل عید غدیر، عید قربان، عرفه و عاشورا صرفاً گرامیداشت یک واقعه تاریخی نیست، بلکه مساله‎ای انسانی، بشری و تمدنی است لذا خاطرات و فرهنگ آزادگان باید حفظ، نگهداری، تجلیل و تکریم شود و روز به ‌روز در جامعه گسترش یابد.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به سختی‌ها و رنج‌هایی که آزادگان در دوران اسارت در رژیم شاهنشاهی و دوران دفاع مقدس برای صیانت از اسلام متحمل شدند گفت: سالروز بازگشت سرافرازانه آزادگان به میهن اسلامی فرصتی برای مرور رشادت‌ها، ایثار و صبر غیور مردانی است که چه در طول سال‌های سخت پیش از پیروزی انقلاب در زندان‌های طاغوت و چه در زندان‌های رژیم بعث عراق در دوران دفاع مقدس، رنج و مشقت اسارت را افتخارآمیز، عزتمندانه و سرافرازانه برای حفظ اسلام تحمل کردند.

مروی با اشاره به فرازهایی از زیارت جامعه کبیره افزود: در این زیارت ائمه معصومین(ع)  به عنوان عَلَم‌هایی که همچون چراغ هدایت، راه صحیح را به مردم نشان ‌می‌دهند نام برده شده‎اند و آزادگان نیز می‌توانند الگویی برای جامعه باشند.

وی با گرامیداشت یاد امام خمینی(ره)، مرحوم ابوترابی و شهید سلیمانی ادامه داد: امام خمینی(ره) اولین بار تعبیر “آزادگان” را به کار بردند، مفهومی بنیادین که ریشه در جهان‌بینی امام راحل دارد. زیرا آزادگان ما با اراده‌ای راسخ، مقاومت و ایمان قوی بعثیان را اسیر کردند، صدام با همه امکانات و قدرت خود اسیر آزادگان ما بود همان گونه که اهل بیت امام حسین(ع) اسیر بنی‌امیه نشدند بلکه آن‌ها را به اسارت خود درآوردند.

تولیت آستان قدس رضوی بزرگداشت آزادگان را یکی از پایه‌های تمدن نوین اسلامی دانست و عنوان کرد: آزادگان شمع و چراغ ملت هستند لذا ما در آستان قدس رضوی به وجود و حضور آزادگان افتخار می‌کنیم و به میزان توان اقدام  برای حفظ و پاسداشت راه آزادگان را وظیفه خود می‌دانیم.

مروی افزود: همان‌گونه که چاپ ادعیه برای زائران را وظیفه خود می‌دانیم، چاپ خاطرات آزادگان را نیز وظیفه خود می‌دانیم چرا که بیان این خاطرات و مقاومت‌ها ترجمه و مصداق عینی زیارت‌نامه‌هاست.

[ad_2]

Source link