امام جمعه و استاندار کرمان: عیدِ قربان رویشِ وحدت و همدلی در جوامعِ اسلامی است

[ad_1]

به گزارش ایرنا ، حجت الاسلام والمسلمین حسن علیدادی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان و دکتر محمد جواد فدائی استاندار این استان در پیام خود آورده اند: عرفه، هنگامۀ استجابت دعا و عید قربان، یوم النّحر، جلوه گاه بندگی و فرمانبرداری انسان در برابر خدا و روز جوشش و خروش جوامع اسلامی در برابر کنش‌هایِ اهریمنی است. قربان (یوم الضّحی) و روز «حجّ اکبر» و زمان «ثجّ» و «عجّ» و جلوه‌گاهِ یادکرد عظمت پروردگار و خروش طنینِ الله‌اکبر است.

به استنادِ کلام امام سجّاد (ع)، «خداوند در این روز خجسته، به نیازهای انسانِ خواهنده، جوینده، امیدوار و بیمناک می نگرد». از کلام امام خمینی (ره) است که «عید قربان، عیدی است که انسان‌هایِ آگاه را به یاد قربانگاهِ ابراهیمی می‌اندازد. قربانگاهی که درسِ فداکاری و جهادِ در راه پروردگار را به فرزندانِ آدم، اصفیاء و اولیایِ خدا می‌دهد». 
باورِ ما این است که حقیقتِ معنویِ قربان، به قربانگاه بردنِ نفسِ سرکش، برآمدنِ انسان از خویشتنِ خویش و عبورِ باشکوه و پیروزمندانۀ انسانِ فداکار از آزمونِ الهی و رسیدنِ او به مرتبۀ خلیل‌الرّحمانی است. از منظر اجتماعی هم عید قربان، عیدِ رویشِ وحدت و هم‌دلی و نمودِ گفتمانِ دین‌مدارِ جوامعِ اسلامی است.

ما با این نگره‌هایِ دینی، روز عرفه و عیدِ قربان را به همۀ مردمِ شریفِ ایران و به ویژه مردمِ نجیب کرمان تبریک و شادباش عرض می‌کنیم و امیدواریم خداوند به همۀ ما توفیق مبارزۀ با پلیدی‌ها و طاعت و بندگی بارگاهِ حضرتش را عطا بفرماید. 

[ad_2]

Source link