امام جمعه اردکان :‌هیات‌های مذهبی قبل از ابلاغ ستاد کرونا از تصمیم گیری پرهیز کنند

[ad_1]

به گزارش روز دوشنبه دفتر حجت الاسلام سید اسماعیل شاکر، وی از هیات های عزاداری خواست،‌ قبل از عید غدیر نسبت به سیاهپوش کردن حسینیه ها، تکایا و معابر عمومی اقدام نکنند و پیش از ارسال دستور ستاد کرونا تصمیمگیری نکنند.

وی با اشاره به گلایه تعدادی از گروه های مردمی از شروع فعالیت برخی هیات های مذهبی شهرستان مبنی بر آذین بندی معابر عمومی شهر با پارچه های مشکی برای عزاداری اظهار کرد: ۲ درخواست از هیات های عزاداری دارم؛ پارسال در خطبه های نماز جمعه بیان کردم که قبل از عید غدیر سیاهپوش کردن حسینیه ها و تبلیغات عزاداری در سطح شهر صحیح نیست.

وی در ادامه توضیح داد: این موضوع با ایام دهه ولایت و عیدغدیر که زمان شادی و سرور اهل بیت (ع) است سازگاری ندارد و مردم هم گله مند هستند امسال هم تاکید بر رعایت این موضوع می شود.

امام جمعه اردکان افزود: امسال با شرایط پیش آمده از لحاظ شیوع ویروس کرونا ، همانطور که بارها بیان شده همه باید تابع نظر و تصمیم ستاد مقابله با کرونا هستیم، این تبعیت با تاکید و تصریح ولی امر و امام جامعه مقام معظم رهبری علاوه بر موضوع رعایت بهداشت و قانون جنبه شرعی هم پیدا می کند.

اردکان  ۱۶۰ هیات عزاداری دارد و  مرکز این شهرستان ۹۸ هزار نفری در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.

همچنین ۱۱ مرداد ماه جاری رییس شورای هیات‌های مذهبی یزد گفته بود: با هدف پیشگیری از شیوع کرونا، اجرای نکات بهداشتی و عمل به توصیه مقام معظم رهبری، برنامه های عزاداری یزدی ها در ماه محرم امسال لغو شد.

سید علی فقیه‌زاده  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق نظر ستاد ملی کرونا و به رغم میل قلبی باید برای تامین سلامتی مردم و عزاداران حسینی از هرگونه  فعالیت مذهبی خودداری کرد.

وی ادامه داد: تمامی  هیات‌های عزاداری به مقررات و دستورالعمل مسوولان وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و ستاد کرونا پایبند هستند و وظایف خود را برای پیشگیری از بیماری انجام می‌دهند.

فقیه‌زاده گفت: همکاری مسوولان هیات‌های زیر پوشش و همراهی با مسوولان اجرایی استان نقش اصلی در پیشگیری از بیماری کرونا دارد .

 یزد یکهزار و ۴۰۰ هیات مذهبی دارد و مراسم عزاداری دهه اول محرم در استان  از شور و هیجان معنوی خاصی برخوردار است و در شب های محرم، هیت های قدیمی با حضور در حسینیه‌ها یا مساجد به عزاداری، سینه زنی و زنجیرزنی می پردازند.

همچنین  سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیروز( یکشنبه )درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس گفت: تاکنون ۳۰۹ هزار و ۴۳۷ نفر در کشور به طور قطعی به کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۲۰۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان به ۱۷هزار و ۱۹۰ نفر رسید.

سیما سادات لاری بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۶۸۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند که از این تعداد هزار و ۴۲۳ مورد بستری شدند. 

معاون وزارت بهداشت گفت:  تاکنون ۲۶۸هزار و ۱۰۲ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند، همچنین چهار هزار و ۸۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری گفت: تاکنون ۲ میلیون و ۵۰۸ هزار و ۴۱۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

[ad_2]

Source link