افضلی پرچمدار شعر سپید خراسان بود

[ad_1]

جعفر مروارید روز پنجشنبه در پیامی درگذشت استاد افضلی، از پیشکسوتان شعر خراسان رضوی را تسلیت گفت و افزود: خبر درگذشت استاد رضا افضلی از سرآمدان شعر و ادب خراسان بزرگ موجب تاثر و تالم جامعه ادبی کشور شد.

وی ادامه داد: انسانی شریف که تواضع، مهربانی، جوانمردی و آزادگیش، در میان اهالی فرهنگ این دیار شهره بود و تمام عمر با برکت خویش را به گره گشایی از کار شاعران و نویسندگان گذراند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: افضلی که تربیت یافته مکتب شاعران بزرگی چون استاد محمود فرخ و استاد محمد قهرمان بود، در شمار آخرین نسل از شاعران معاصر دهه چهل قرار داشت و به شایستگی پرچمدار و پدر شعر سپید خراسان در دهه‌های اخیر بود.

وی افزود: آثار فاخری که از وی به یادگار مانده است و همچنین فعالیت‌های ادبی آن مرحوم در کسوت دبیری انجمن ادبی” کافه داش آقا” نام او را در تاریخ شعر این استان ماندگار خواهد کرد.

مروارید ادامه داد: ضایعه درگذشت این شاعر نامی و متعهد را به جامعه فرهنگ و ادبیات کشور و خراسان بزرگ،  دوستداران شعر و ادبیات و بویژه خانواده محترم ایشان تسلیت گفته، برای آن عزیز از دست رفته علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم.

“رضا افضلی” متولد دهم مهر ماه ۱۳۲۷ در فریمان بود که سال‌ها در حوزه فرهنگ و هنر تلاش مجدانه داشت و ٍآثار بسیار از خود به یادگار گذاشت.

وی روز پنجشنبه در سن ۷۲ سالگی بر اثر سکته مغزی در بیمارستان تخصصی قلب جوادالائمه (ع) مشهد درگذشت.

افضلی نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده بود. او همچنین رییس انجمن “کافه داش آقا” در مشهد بود.

“در شهر غم گرفته پاییز” اولین اثر شعری افضلی بود که در سال ۱۳۵۷ به چاپ رسید، “نگاهی از ساحل به دریا”، “آهوی ارغوانی” و “شناخت نامه محمد قهرمان” از دیگر کتاب‌های افضلی به شمار می‌روند.

[ad_2]

Source link