افشاگری نماینده سوریه از طراحی آمریکا برای استفاده از سلاح شیمیایی

[ad_1]

بشار الجعفری روز جمعه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که به صورت مجازی درباره سلاح شیمیایی سوریه برگزار شد، افزود: دمشق به همه تعهدات خود در موضوع تسلیحات شیمیایی عمل و آن را منهدم کرده است.

وی ادعاهای برخی کشورهای غربی درباره پرونده شیمیایی سوریه را واهی دانست و ادامه داد: سوریه به تعهدات خود عمل کرده است و همه ذخایر خود را از سال ۲۰۱۴ منهدم و این پرونده را مختومه کرده است.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد اضافه کرد: از زمان قطعنامه ۲۱۱۸ در سال ۲۰۱۳ برخی از اعضای شورا تاکنون ۸۴ جلسه برگزار کرده‌اند که هدف آن باج‌خواهی از سوریه و متحدانش بوده است.

الجعفری با اشاره به گزارش نهایی تیم مشترک انهدام تسلیحات شیمیایی سوریه در سال ۲۰۱۴، تاکید کرد: آمریکا، انگلیس و فرانسه نمی‌خواهند این گزارش را بپذیرند که در آن تاکید شد سوریه به همه تعهدات خود عمل کرده است.

وی با بیان اینکه سوریه همواره به شکل مثبت، سازنده و شفاف با مدیر کل سازمان منع گسترش سلاح شیمیایی، دبیرخانه فنی، تیم بازرسی و تیم ارزیابی و تیم حقیقت یاب همکاری کرده است،گفت: دمشق با وجود همه تبعات ناشی از اشغال بخشی از اراضی سوریه از سوی آمریکا و ترکیه و رفتار تحریک آمیز و خصمانه برخی طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به همکاری خود ادامه می‌دهد.

نماینده سوریه در سازمان ملل متحد با استقبال از گفت‌وگو باری حل و فصل موارد ادعایی، اظهار کرد: امیدواریم که این پرونده برای همه بسته شود اما کشورهای غربی، خواهان بسته شدن این پرونده نیستند زیرا از هشت سال قبل تا کنون به عنوان ابزاری برای باج‌گیری بهره می‌برند.

الجعفری با تاکید بر اینکه سوریه از سال ۲۰۱۴ دیگر هیچ برنامه یا سلاح شیمیایی ندارد، به سفر یک هیات آمریکایی به ترکیه و دیدارش با افسران اطلاعاتی ترکیه و نیروهای موسوم به کلاه سفیدها پرده برداشت.

وی افزود: هیات آمریکایی در این دیدار، اطلاعات مهم و محرمانه‌ای را در اختیار تروریست‌های کلاه سفید و افسران ترکیه قرار داده و گفت که قرار است در یکی از مناطق استان ادلب که خانواده و به ویژه کودکان زیادی سکونت دارند، از سلاح شیمیایی استفاده شود.

نماینده سوریه در سازمان ملل متحد افزود: آمریکا قرار است این صحنه‌سازی حمله شیمیایی را تحت نظارت گروهک تروریستی جبهه النصره و سازمان اطلاعات ترکیه انجام دهد، به گونه‌ای که مواد سمی از طریق کامیون‌های غذا و کمک‌های بشردوستانه وارد این منطقه شوند.

الجعفری با تاکید بر اینکه «ما در سوریه واقع بین هستیم و به عدالت آرمان خود ایمان داریم»، گفت: این جهان جنگلی نیست که در آن قانون زور به جای قدرت قانون اعمال شود.

وی افزود: بنابراین، ما و دوستانمان اجازه نخواهیم داد که صندوق‌های آهنی جدیدی در شورای امنیت وجود داشته باشد که برای مدت ۶۰ سال آن را بسته نگاه دارند تا جهان رسوایی‌های دولت‌ها را فاش نکند.

نماینده سوریه در سازمان ملل متحد، به حمله آمریکا به عراق اشاره کرد و یادآور شد: آمریکا و انگلیس پرونده سلاح کشتار جمعی برای عراق ساختند تا به این کشور حمله کنند و با نابود ساختن آن، باعث کشتار میلیون‌ها عراقی بی‌گناه شدند.

[ad_2]

Source link