اعلام دوباره وضعیت شورش در پورتلند آمریکا

[ad_1]

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این معترضان در حالی عصر یکشنبه نیز به اعتراض خود ادامه دادند که به دنبال حمله به ساختمان اتحادیه پلیس، شرایط این شهر متشنج تر شده است.

حدود ۲۰۰ معترض در پارک کنتون شمال پورتلند گردهم آمدند که نیم مایل با ساختمان اتحادیه پلیس فاصله داشت.

معترضان پس از گردهمایی در این پارک به سوی ساختمان اتحادیه پلیس راهپیمایی کردند و در چندین مسیر موانعی را ایجاد کردند. پلیس بلافاصله این گردهمایی را غیرقانونی خواند و از معترضان خواست متفرق شوند که در غیر این صورت بازداشت می شوند.

در ان زمان بود که پلیس وضعیت “شورش و اغتشاش” اعلام کرد. افسران پلیس پورتلند و نیروهای نظامی برای متفرق کردن معترضان وارد عمل شدند که دست کم ۹ نفر بازداشت شدند.

 پس از متفرق شدن معترضان، شماری از تظاهرکنندگان بار دیگر در پارک کنتون گردهم آمدند که پلیس بار دیگر به آنها هشدار داد که متفرق شوند.

معترضان اعلام کرده اند که همزمان با اغاز هفتاد و سومین روز اعتراض ها همچنان به راهپیمایی خود علیه نژادپرستی ادامه خواهند داد. بدین ترتیب به نظر نمی‌رسد اوضاع این شهر به این زودی‌ها آرام شود.

آمریکا که خود را «مهد آزادی» و «دموکراسی» در جهان معرفی می‌کند، اکنون نحوه برخورد سرکوبگرانه یگان‌های اعزامی مسلح دولت فدرال به شهرهایی که در آن اعتراض‌های عدالتخواهی اجتماعی درجریان است، به امری مبهوت کننده و غیرقابل باور بدل شده است.  

اعتراضاتی که در پورتلند پرجمعیت‌ترین شهر ایالت اورگن صورت گرفته، از زمان قتل جورج فلوید مرد سیاه پوست ۴۶ ساله‌ای که در اواخر ماه می‌ (اوایل خرداد) به دست پلیس مینیاپولیس کشته شد، جرقه خورد و تاکنون ادامه دارد. در واقع اعتراضات در این شهر مانند سایر شهرهای آمریکا در اعتراض به بی‌عدالتی اجتماعی و در راستای جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» جان گرفت.  

اما اعتراضات صلح آمیز مردم این شهر زمانی به خشونت کشیده شد که در تاریخ ۵ ژوئیه (۱۵ تیر) ماموران فدرال برای سرکوب ناآرامی‌های مدنی به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به پورتلند اعزام شدند. نیروهایی که حضورشان در هفته‌های گذشته نه تنها باعث کمتر نشدن اعتراضات نژادپرستی در پورتلند نشده بلکه استقرار این نیروها خشم معترضان را برانگیخته و به درگیری با نیروهای امنیتی منجر شده است.  

پس از افزایش درگیری‌ها و بالاگرفتن اعتراضات به اعزام این نیروها به برخی شهرهای آمریکا از جمله پورتلند،   «کیت براون» فرماندار این شهر اخیرا از توافق با نیروهای فدرال برای خروج از این شهر خبر داد.

[ad_2]

Source link