استاندار لرستان: آتش‌سوزی چالشی برای جنگل‌های زاگرس است

[ad_1]

سید موسی خادمی روز جمعه در پیامی به مناسبت روزجهانی محیط زیست افزود: “روز جهانی محیط زیست فرصت مناسبی است که اهمیت و ضرورت حفاظت از محیط زیست به عنوان بستر توسعه پایدار برای جمع بشری تبیین شود”.
وی در این پیام با بیان اینکه در شرایط کنونی جهان مسائل زیست محیطی برای دولت‌ها به عنوان یک چالش مهم و اثرگذار تبدیل شده که عدم توجه به آنها می‌تواند زندگی جوامع بشری را دچار مشکل کند اظهار داشت: در کشور ما بر طبق اصل پنجاهم قانون اساسی حفاظت از محیط زیست یک وظیفه همگانی است و تمام اقشار جامعه باید در امر حفاظت و صیانت از این موهبت الهی مشارکت نمایند.
وی در این پیام اضافه می کند: خوشبختانه استان لرستان با داشتن طبیعت کم نظیر و تنوع زیستی غنی یکی از استان‌های برخوردار از این نعمت الهی است که باید قدر آن را دانسته و به منظور حفظ این میراث گرانبها تمام توان خود را به کار گیریم.
در ادامه پیام آمده است:یکی از مواردی که متاسفانه در چند وقت اخیر محیط زیست کشور بالاخص استان‌های زاگرس نشین و استان لرستان را با چالش مواجه نموده، آتش سوزی جنگل ها و مراتع و تهدید تنوع زیستی و حیات گیاهی و جانوری می باشد.
این پیام اضافه می کند: با عنایت  تأثیرات زیانبار آتش سوزی جنگل ها بر محیط زیست و زیستمندان و نیز تاکیدات ریاست محترم جمهور مبنی بر استفاده از تمام ظرفیت های مقابله ای و امدادی موجود و ممکن برای مقابله با رخداد احتمالی آتش سوزی، تمام ارگانها و نهادهای دولتی باید با بسیج تمام امکانات و حضور به موقع، از وقوع حریق در جنگل‌ها و مراتع پیشگیری نموده و در صورت رخداد آتش سوزی با تمام توان و تجهیزات به منظور اطفاء حریق اقدام نمایند.
در ادامه پیام آمده است: اینجانب روز جهانی محیط زیست و آغاز هفته ملی محیط زیست را به همه تلاشگران واقعی این عرصه بالاخص کارکنان اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان، تشکل‌های مردم‌نهاد محیط زیستی، اصحاب رسانه و همه کسانی که به هر نحو در جهت حفاظت و حراست از محیط زیست و ترویج فرهنگ زیست محیطی اقدام می‌کنند تبریک عرض نموده و امیدوارم با هماهنگی تمام دستگاه‌های اجرایی استان و افزایش مشارکت های مردمی نسبت به حفاظت از محیط زیست به ویژه جنگل ها و مراتع و تنوع زیستی غنی استان لرستان کوشا بوده و گام های موثری برای حفاظت از این میراث گرانبها برداریم.

[ad_2]

Source link