استاندار: سیل به ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی گلستان خسارت وارد کرد

[ad_1]

استاندار گلستان امروز جمعه در جلسه رفع مشکلات سیلاب آزادشهر در فرمانداری این شهرستان اظهار داشت: حجم آبی که روز گذشته سبب بروز سیلاب در برخی نقاط گلستان شد نیمی از بارشی بود که سال گذشته باعث ایجاد سیل در استان شد و نکته کلیدی در این موضوع نشان از تکرار این حادثه در یک توالی زمانی است.

هادی حق شناس افزود: نابودی جنگل و از بین رفتن پوشش گیاهی و جنگلی به علل مختلف یکی از موارد ایجاد سیلاب است و از آنجایی که مسیر رودخانه ها طی چند دهه گذشته به علل مختلف مسدود شده؛ شرکت آب منطقه ای گلستان می بایست بازنگری در این موضوع داشته باشد.

وی گفت: یکی دیگر از دلایل بروز خسارت به منازل شهروندان و روستاییان گلستان غیر اصولی ساخته شدن بناها است که تنها با ارجاع به کمیسیون ماده ۱۰۰ و اخذ جریمه به مالکان اجازه بهره برداری داده شده است و مسوولان امر خصوصا شهرداران باید در این زمینه دقت نظر داشته و با تجدیدنظر در طرح جامع شهرها و بازگشایی مسیر رودخانه ها از اتفاقات بعدی جلوگیری کنند.

استاندار گلستان اظهار کرد: براساس برآوردهای اولیه حدود ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی که در حال کشت برنج و دیگر محصولات هستند بدلیل آبگرفتگی دچار زیان شدند که تلاش خواهیم کرد در این زمینه راه چاره ای برای جبران خسارت بیابیم.

حق شناس تصریح کرد: در سیل روز گذشته گلستان برخی از واحدهای مسکونی، تجاری و در نقاطی راه ها دچار خسارت شد که درحال ارزیابی دقیق خسارات وارده هستیم تا بتوانیم با مدیریت درست معضلات پیش آمده را رفع کنیم.

استاندار گلستان در خصوص رفع مشکلات پیش آمده در سیلاب شهرستان آزادشهر افزود: کارگروهی متشکل از بنیاد مسکن، شهرداری، آب منطقه ای، آب و فاضلاب، منابع طبیعی و راه و شهرسازی به همراه مشاور طرح جامع شهرستان و آب منطقه ای منشاء بروز سیلاب منطقه را تا دو هفته آینده بررسی می کنند تا با رفع معضلاتی که باعث ایجاد سیل شد، از تکرارر آن در مقاطع بعدی جلوگیری شود.

حق شناس بیان کرد: در برخی مناطق گلستان با تعرض به مسیر رودخانه ها حجم بستر کاهش یافته که باید در این زمینه برخورد لازم با متخلفات صورت گیرد.

نماینده مردم آزادشهر و رامیان هم در این جلسه اظهار داشت: بنظر می رسد حفر کانال انتقال آب از روستای کوه میان به رودخانه خرمارود می توانست تا حد قابل توجهی از میزان خسارات سیل در این شهرستان بکاهد.

غلامعلی کوهساری افزود: از گذشته موضوع کمبود آب شرب بدلیل اتفاقات غیرمترقبه را به مسوولان امر گوشزد کرده بودم ولی بدلیل کم کاری در این حوزه شاهد قطعی در بخش وسیعی از سطح شهر طی ۲۴ ساعت پس از بروز سیل هستیم.

وی اظهار کرد: بیش از ۴۵ درصد از شبکه آبرسانی شهر آزادشهر دچار فرسودگی است که این موضوع در مقایسه با کل کشور بسیار بالا بوده و به همین دلیل شهروندان در ۲۴ ساعات گذشته آب گل آلود و بدون کیفیت داشتند.

سید رسول حسینی فرماندار آزادشهر هم در این جلسه با ارایه گزارشی از وضعیت شهرستان به مشکلات انتقال آب از رامیان ناشی از مقاومت اهالی سرچشمه اصلی اشاره کرد.

رضا هاشم زایی رییس شورای شهر آزادشهر هم در این جلسه عملکرد برخی دستگاههای شهرستان را در خصوص پیشگیری از سیل و امدادرسانی زیر سوال برد.

[ad_2]

Source link