ادامه بازتاب میزبانی بهارستان از ظریف؛ وقتی کاربران اصولگرا هم تقبیح می‌کنند

[ad_1]

به گزارش ایرنا، ظریف پانزدهم تیرماه جاری به دعوت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی حاضر شد و به سوالات آنان پاسخ گفت. جلسه‌ای که برخی نمایندگان در چند مقطع زمانی، برای دقایقی اجازه ندادند ظریف صحبت کند ؛ این افراد وزیر امور خارجه کشورمان را در مقابل دیدگان رسانه‌های داخلی و خارجی با فریادهایشان «دروغگو» خواندند و با عباراتی مانند «آقای ظریف بسه» و «دوست نداریم دروغ بشنویم» اجازه بیان سخنان ظریف را ندادند و وزیر امور خارجه هم در پاسخ در کنایه‌ای از مهمان‌نوازی بهارستانی‌ها تشکر کرد.

* تقبیح اقدام برخی نمایندگان توسط کاربران اصولگرا

واکنش کاربران البته به این رویداد در خانه ملت به دو دسته تقسیم می‌شود، عده‌ای این نوع برخورد را در مجلس تقبیح کردند و به حمایت از ظریف پرداختند و عده‌ای که تعدادشان کمتر از طرف مقابل بود هم همنوا با مخالفان  ظریف، سعی کردند که مواضع خود را علیه ظریف همچنان در این نوع عرصه رسانه‌ای نشان دهند.

بررسی مواضع کاربران توئیتر با این موضوع در بازه زمانی ۲۴ ساعته ظهر ۱۵ تیر تا ظهر ۱۶ تیر انجام شده است.

بیشتر کاربران توئیتر برخورد  انتقادی برخی نمایندگان مجلس با وزیر امور خارجه را شاخصی از وزن و اعتبار نمایندگان جدید الورود مجلس یازدهم ارزیابی و لابه‌لای توئیت‌ها به تازه کار بودن و بی‌تجربگی اغلب نمایندگان اشاره کرده‌اند.

بررسی محتوای توئیت‌های این کاربران نشان می‌دهد که اغلب پیام‌ها محتوای سوالات و نحوه اعتراض و صدای بلند نمایندگان در حین سخنان دکتر ظریف را به چالش کشیده‌اند.

اگرچه در کل واکنش ها بسته به گرایش سیاسی کاربران متفاوت است اما آنچه مشخص است اینکه در این موضوع حتی بسیاری از کاربران منتسب به جریان اصولگرا رفتار و ادبیات نمایندگان معترض را مورد تایید قرار نداده‌اند.

بخشی دیگر از پیام‌ها به تبعات “نمایش خشم در مجلس” در عرصه بین المللی اشاره دارد و کاربران نوشته‌اند: “(این نوع رفتار)  امریکا را تشویق می‌کند تا باور کند که تحریم‌هایش موفق به ایجاد تنش در ایران شده است”.

*رعایت انصاف برای مرد تمام عیار دیپلماسی

حمایت کاربران توئیتر از عملکرد وزیر امور خارجه بیشتر در حوزه سیاست خارجی و موضوع برجام متمرکز شده به طوری که کاربری در این زمینه نوشته است: «در کدام دوره ما این چنین تیم قوی در وزارت امور خارجه و عرصه‌های بین‌المللی داشتیم؟ کمی انصاف هم بد نیست”.

کاربران شبکه اجتماعی توئیتر در حمایت از وزیر امورخارجه کشورمان وی را  “مرد تمام عیار دیپلماسی” و “شخصیت تاریخی ایران زمین” خطاب کردند و برخی دیگر ظریف را «شخصیت تاریخی ایران زمین» و برجام را «سند افتخار ایران» دانسته‌اند.

گروهی دیگر از کاربران با استفاده از واژه هایی همچون «شجاع» و «صادق» بودن به حمایت از وزیر امور خارجه و تیم دیپلماسی کشور پرداختند و وی را مبرا از تهمت‌های وارده از سوی برخی نمایندگان مجلس دانستند و رفتار این عده از نمایندگان را نکوهش کردند.

کاربران زیادی نیز جمله معروف ظریف مینی بر اینکه «تاریخ نشان خواهد داد برجام سند افتخار ایران است » را باز نشر دادند و با صحه گذاشتن بر گفته وی از عملکرد وزیر امورخارجه و تیم دیپلماسی کشور در حوزه سیاست خارجی دفاع کردند.

این گروه از کاربران نحوه برخورد برخی نمایندگان با وزیر امورخارجه را جناحی توصیف کردند و نوشتند که تاریخ و آیندگان در این باره بهتر قضاوت می کنند.

همچنین در برخی از پیام‌های توئیتری به آنچه ترس نمایندگان اصولگرا مبنی بر نگرانی از «کاندیداتوری احتمالی ظریف در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰» نامیده اند، اشاره شده است.

*حمایت برخی کاربران از اقدام مجلسی‌ها

در این میان اما برخی کاربران که تعدادشان کمتر از بقیه است نیز به این بهانه انتقادهایشان از ظریف را مطرح کرده اند.

این افراد همسو با سخنان کسانی که در مجلس از وزیر خارجه انتقاد کردند، تلاش کرده اند عملکرد تیم دیپلماسی در مذاکرات هسته ای و توافقنامه جهانی برجام زیر سوال ببرند. برخی حتی پا را فراتر نهاده اند و آن را «خیانت» توصیف کرده اند.

این افراد همانند برخی نمایندگان مجلس در جلسه روز یکشنبه، ظریف را دروغگو خطاب کرده اند.

یکی از کاربران هم ازجمله ظریف که نام سردار شهید سلیمانی را برده است انتقاد کرده اند و مدعی شده اند که ظریف خواسته پشت نام سردار سلیمانی مخفی شود؛ این درحالی بوده که البته دیگر کاربران پاسخش را داده اند و تصریح کرده اند که ظریف در موضوع محور مقاومت و مسائل منطقه ای که مورد سوال قرار گرفته است، پاسخ داده است.

۳۰۷۶

[ad_2]

Source link