اختلاف نظر وزیران خارجه آمریکا و استرالیا درباره چین

[ad_1]

ماریز پین وزیر خارجه استرالیا که به همراه لیندا رینولدز وزیر دفاع این کشور به واشنگتن سفر کرده است، عصر سه‌شنبه به اتفاق مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و مارک اسپر وزیر دفاع این کشور در یک نشست خبری مشترک شرکت کرد.

پس از آنکه هر یک از وزیران بیانیه خود را در قبال دیدار و گفت‌وگوهای انجام شده مطرح کردند، نوبت به طرح پرسش خبرنگاران رسید که اظهارات پمپئو و پین نشان داد، این دو مقام سیاست خارجی آمریکا و استرالیا در قبال برخی موضوعات سیاست خارجی به ویژه چین دچار اختلاف هستند.

مایک پمپئو در پاسخ به این سوال که انتقادهای زیادی از سخنرانی‌تان درباره اتحاد برای دموکراسی به ویژه از سوی متحدان اروپایی آمریکا مطرح شد، گفت: این مساله در مورد انتخاب آمریکا در مقابل چین نیست. این در مورد آزادی و دموکراسی در برابر استبداد و اقتدارگرایی است.

وی افزود: اطمینان دارم که دموکراسی‌ها و اتحاد مابین اقیانوس اطلس، همه می‌دانند کدام طرف از این بحث را خواهند گرفت. آنها می دانند که منافع مردم آنها کجاست. آنها با آزادی و دموکراسی تکیه می‌کنند و به پیشرفت اقتصادی مردم خود ادامه می‌دهند.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: این نتیجه  در همکاری با رژیم‌های استبدادی به دست نمی‌آید که آنها را تهدید می‌کند، بلکه کار با کشورهایی چون استرالیا و آمریکا است که به آزادی و حقوق بشر به همان روشی که انجام می‌دهند، ارزش قایلند.

خبرنگاری از وزیر خارجه استرالیا پرسید بعضی ها می گویند که کمک به مردم چین با تغییر دولت چین میسر است، آیا موافق آن هستید؟

اما مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پیش از جواب پین، مدعی شد همانگونه که چینی ها با دمواکرت های کنگره لابی و تبادل نظر می کنند، دیپلمات های وزارت خارجه هم این فرصت را دارد که با همه مردم در سراسر جهان گفت وگو کند که مردم چین هم بخشی از آن هستند.

ماریز پین وزیر خارجه استرالیا پس از این اظهار نظر وزیر آمریکایی، گفت: اظهارات پمپئو مربوط به او است و موضع استرالیا هم متعلق به ما است. آنچه که مهم است ما بر اساس تصمیم و تحلیل‌های خودمان، چشم‌انداز آینده را بر اساس منافع ملی، رفاه و ارزش‌های استرالیا ترسیم می‌کنیم.

وی افزود: بر این اساس هم ارتباطمان را با چین تنظیم می‌کنیم. ما با چین یک تعامل بسیار قوی اقتصادی داریم و بر اساس منافع هر دو کشور همکاری می‌کنیم.

وزیر خارجه استرالیا اختلاف نظر در برخی موضوعات با آمریکا را طبیعی دانست چرا که دو کشور با دو سیستم متفاوت هستند و گفت: موارد اختلافی را باید به شیوه افراد بالغ و معقول مطرح کرد. همانگونه که به تازگی نخست وزیر ما بیان کرد، روابط ما با چین بسیار مهم است و ما قصد نداریم به آن آسیب برسانیم.

پین همچنین درباره بازگرداندن جنگجویان استرالیایی عضو داعش که در سوریه بازداشت هستند هم گفت: ما درباره مبارزه با تروریسم با همتایان آمریکایی صحبت کردیم. استرالیا تا کنون تعدادی از آنان را به کشور بازگردانده است که برخی از آنها یتیم هستند.

وی افزود: این یک شرایط کاملا پیچیده است. اولویت نخست استرالیا حفاظت از شهروندان خود است، ما یک شهروند خوب بین‌المللی هستیم و از اینکه مسئولیت بپذیریم، ابایی نداریم. برای بازگردان این افراد از سوریه هم باید اقدامات دیپلماتیک و اداری انجام داد که وضعیت بسیار خطرناکی است.

وزیر خارجه استرالیا تصریح کرد: همانگونه که نخست وزیر استرالیا و من بارها گفته‌ایم، به گونه‌ای اقدام نخواهیم کرد که جان استرالیایی‌ها را به خطر اندازیم.

پین با اشاره به شرایط همه‌گیری کرونا، یادآور شد: برای مقابله با همه‌گیری این ویروس، ما محدودیت‌های مسافرتی و مرزی قایل شدیم. از این رو رفتن به سوریه و بازگشت از آنجا در این شرایط بیش از گذشته، پچیده شده است.

اما پس از این اظهارات مایک پمپئو این گونه اظهار کرد که ممکن است شرایط بازداشت شدگان پایدار نباشد، از این رو باید برای بازگرداندن آنها به خانه و سپردن آنها به عدالت، همکاری کنیم.

وزیر خارجه آمریکا افزود: من فکر می‌کنم این شرایط برای همه کشورهایی که پیکارجویان آنها در سوریه حضور دارند، منطبق باشد.

[ad_2]

Source link