اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی در استان تهران سرعت می‌گیرد

[ad_1]

به گزارش ایرنا «علینقی حیدریان» روز شنبه در حاشیه بازدید از نهالستان و طرح‌های منابع طبیعی ملارد با اشاره به اینکه استان تهران با دارا بودن ۱۰۵ هزار هکتار اراضی بیابانی جزو استان‌های بیابانی محسوب می‌شود، افزود: اراضی بیابانی در شهرستان‌های ورامین، پاکدشت، پیشوا، ری و ملارد واقع است. 

تاکنون حدود ۲۲ هزار هکتار از اراضی بیابانی استان تهران زیرپوشش عملیات بیابان‌زدایی قرار گرفته و بسیاری از کانون‌های بحرانی فرسایش بادی نیز تحت کنترل درآمده است

وی ادامه داد: تاکنون حدود ۲۲ هزار هکتار از اراضی بیابانی استان تهران زیرپوشش عملیات بیابان‌زدایی قرار گرفته و بسیاری از کانون‌های بحرانی فرسایش بادی نیز تحت کنترل درآمده اما به دلیل خشکسالی‌های پی‌درپی و تغییر اقلیمی به همراه بهره‌برداری‌های غیراصولی از منابع ارزشمند آب، خاک و گیاه، شاهد تشدید روند بیابان‌زایی در تهران هستیم و مقابله با این پدیده از برنامه‌های اولویت‌دار این اداره‌کل محسوب می‌شود.

وی پدیده بیابان‌زایی را تهدیدی زیست محیطی برای این استان برشمرد و تصریح کرد: تولید گرد و غبار ناشی از پدیده بیابان‌زایی علاوه بر تهدید جدی سلامت در جوامع محلی و پایتخت، تهدیدی برای عرصه تولید و اشتغال به شمار می‌آید که با توجه به این مهم و برای مقابله با این پدیده، عزم ملی و نگرشی جامع و همه‌جانبه‌نگر نیاز است.

«حیدریان» بر انجام پایش مراتع، تهیه و اجرای طرح‌های مرتعداری در قالب طرح‌های تلفیقی، کاداستر اراضی ملی و دولتی و بلوک‌بندی مناطق بر اساس منطقه بحرانی، نیمه‌بحرانی و عادی با هدف حفاظت هرچه بهتر و بیشتر از عرصه‌های منابع طبیعی تأکید کرد.

همچنین رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ملارد نیز در این بازدید گفت: شهرستان ملارد دارای ۶۷ هزار هکتار اراضی ملی است که از این میزان بیش از ۱۳ هزار هکتار را اراضی بیابانی تشکیل داده است.

وی اظهار داشت: از آنجائی که شهرستان ملارد از کانون‌های اصلی تولید گرد و غبار بوده و به عنوان تهدیدی جدی برای ساکنان این منطقه و پایتخت مطرح است، تداوم اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی در سطح این شهرستان در دستور کار قرار دارد.

«پیربداقی» با بیان اینکه تاکنون حدود هفت هزار هکتار از اراضی بیابانی ملارد زیرپوشش عملیات بیابان‌زدایی قرار گرفته است، افزود: با توجه به ضرورت اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی در ملارد، امیدواریم با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط و تأمین مالی مورد نیاز شاهد استمرار اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی باشیم.

به گزارش ایرنا استان تهران دارای بیش از ۹۱۹ هزار هکتار عرصه مرتعی بوده و وسعت اراضی بیابانی استان نیز حدود ۱۰۵ هزار هکتار است.

[ad_2]

Source link