ابلاغ یک میلیارد ریال برای مرمت بافت تاریخی روستای اسفیدان بجنورد

[ad_1]

حبیب یزدان‌پناه روز پنج‌شنبه اظهار داشت: بافت روستای هدف گردشگری اسفیدان دارای ارزش‌های فرهنگی و تاریخی شناخته شده است و به همین دلیل مرمت بافت این روستا در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: در این مرحله، مرمت بخشی از جداره‌های بافت تاریخی روستا، پاک‌سازی و کف‌سازی معابر، گذرها و دیگر اقداماتی که به تقویت هویت فرهنگی و تاریخی بافت کمک می‌کند، انجام می‌شود.

وی گردشگری روستایی را یکی از ارکان مهم صنعت گردشگری برشمرد و گفت: با توسعه زیرساخت‌ها به دنبال شکوفایی و رشد اقتصادی روستاهای هدف گردشگری استان هستیم.

روستای اسفیدان از مناطق نمونه گردشگری در استان خراسان شمالی است که در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد واقع‌ شده است. این روستای پلکانی که ماسوله خراسان شمالی نام گرفته است؛ در دامنه کوه ساخته شده‌اند.

از جاذبه‌های روستا می‌توان به آبشار هنرور، آبشار بارگاه، غار خزانه هنرور، مقبره شیخ محمدرضا ربانی معروف به حاج آخوند، آرامگاه امامزاده محمد بن باقر بن موسی بن جعفر  اشاره کرد.

صنایع‌دستی این روستا مانند فرش‌های دست‌باف، صنایع چوبی، سفالی، قالی‌بافی و چادرشب بافی است. غذاهای سنتی اسفیدان از جمله فتیر مسکه، آش پلو، قورمه، کاچی و آش قلیه طرفداران زیادی دارد. موسیقی محلی شامل قشمه و دوتار، مراسم محلی مانند روز اول عید نوروز که در این روز نزدیک امامزاده نذری می‌دهند و مراسم روز سیزده‌بدر که به آبشار هنرور می‌روند. همچنین سوغات اسفیدان کشمش، بادام و گردو است. این روستا جز روستای هدف گردشگری استان خراسان شمالی محسوب می‌شود.

هشت روستای گردشگری، ۲۴ منطقه نمونه شامل ۲ منطقه نمونه ملی و ۲۲ منطقه نمونه گردشگری استانی در خراسان شمالی وجود دارد و بیش از ۱۱۵ جاذبه گردشگری در این استان شناسایی و تعریف شده است.

استان خراسان شمالی در حدفاصل دو قطب سیاحتی شمال و زیارتی مشهدمقدس واقع شده که سالانه در ایام تعطیلات نوروز مسافران و زائران زیادی از این خطه تردد می کنند در این استان هشت هزار و ۷۰۰ جاذبه گردشگری شناسایی شده در حوزه های مختلف وجود دارد.

[ad_2]

Source link