آمریکا: نتانیاهو چشم‌ انداز تشکیل کشور فلسطین را زنده نگهدارد 

[ad_1]

به گزارش پنجشنبه شب خبرگزاری فرانسه، دیوید شنکر معاون خاورنزدیک وزیر امورخارجه آمریکا گفت: نتانیاهو با فشارهای داخلی رو به‌رو است زیرا برخی از هواداران وی خواهان اجرای طرح الحاق (تصرف سرزمین فلسطینیان در کرانه باختری) هستند و چشم ‌انداز صلح که خواستار تشکیل یک کشور فلسطین است را دوست ندارند. 

شنکر در بنیاد مارشال آلمان گفت: بنابراین ما از اسرائیلی‌ها می‌خواهیم کاری نکنند که مانع اجرای چشم‌انداز (صلح فلسطین) شود. 

وی اظهار کرد، اگر نتانیاهو طرح الحاق کرانه باختری را به پیش ببرد، اطمینانی برای زنده نگهداشتن چشم‌انداز صلح فلسطین نخواهد بود. 

شنکر افزود: اسرائیل در این خصوص از تهدید پیامدهای قدرت‌های اروپایی و همچنین اعتراض شدید دولت‌های دوست عرب آگاه است. 

بیش از یکصد نفر از نمایندگان پارلمان فرانسه روز پنجشنبه ضمن تاکید بر ضرورت به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین و محکومیت طرح الحاق کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی از سوی امانوئل مکرون، خواستار اعمال «تحریم­‌های بین‌­المللی» علیه رژیم صهیونیستی شدند. 

نمایندگان مجلس ملی و سنای (پارلمان)  فرانسه، طرح الحاق کرانه باختری را یک تهدید دانسته و تصریح کردند: ما از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا می‌خواهیم کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند، در غیر این صورت فرانسه باید خود به صورت یکجانبه این کار را انجام دهد. 

نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی وعده داده بود که طرح الحاق شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری را از اول ژوئیه (۱۱ تیر) آغاز کند؛ اما به دنبال موج شدید مخالفت‌ها و محکومیت‌های جهانی و داخل فلسطین و همچنین اختلافات داخلی و عدم تفاهم با آمریکا، اجرای آن به تأخیر افتاد. 

 

[ad_2]

Source link