آقای «جام» ۴۸ ساله شد

[ad_1]

زیدان در ۲۳ ژوئن سال ۱۹۷۲ در مارسی فرانسه به دنیا آمد. پدر و مادر او یک زوج مهاجر الجزایری و مسلمان بودند.

وی فوتبال حرفه‌ای خود را در باشگاه کَن فرانسه آغاز کرد و سپس راهی بوردو شد و با درخشش در این تیم از سوی هواداران لقب «زیزو» ‌را گرفت.

او می‌توانست برای تیم ملی الجزایر هم بازی کند، اما سال ۱۹۹۴ برای نخستین بار پیراهن تیم ملی فرانسه را در دیدار مقابل جمهوری‌چک برتن کرد.

مرد یخی در سال ۱۹۹۶ راهی تورین شد تا با یوونتوس قهرمانی‌های داخلی متعددی را دشت کند، اما ۲ دوره متوالی در فینال لیگ قهرمانان اروپا شکست خورد.

جام‌جهانی ۱۹۹۸ فرانسه آغازی برای معرفی ستاره جدید به فوتبال جهان بود. در حالی‌که آن زمان ستاره‌های برزیلی و ایتالیایی در فوتبال جهان یکه‌تازی می‌کردند، زیدان که جانشین نام بزرگی چون «اریک کانتونا» شده بود در فینال ۲ گل مقابل برزیل به ‌ثمر رساند تا خروس‌ها برای نخستین بار قهرمان جهان شوند.

در یورو ۲۰۰۰ فرانسه با درخشش زیدان در میانه میدان، خط دفاعی مستحکم و مهاجمان جوان و خوش‌تکنیکش در فینال ایتالیا را به شکلی رویایی شکست داد و جام را به خانه برد.

پس از این مسابقات، ستاره مسلمان دنیای فوتبال با ۷۴ میلیون یورو که در آن زمان رکورد بود راهی «سانتیاگو برنابئو» شد تا در رئال‌مادرید هم‌بازی بزرگانی چون «فیگو»، «دیدود بکام»، «رونالدو » برزیلی، «روبرتو کارلوس»، «ایکر کاسیاس»، «رائول» و «فرناندو هیرو» ‌ شود.

در فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۰۲ این ستاره با ضربه‌ای تکرار نشدنی و تماشایی دروازه لورکوزن را گشود تا کهشکانی‌ها جام قهرمانی را پس از سال‌ها بالای سر ببرند.

او و فرانسه در جام‌جهانی ۲۰۰۲ نمایشی وحشتناک داشته و بدون گل‌زده در مرحله گروهی حذف شدند. مصدومیتی که زیدان پیش از مسابقات با آن مواجه شد، کار دست او و خروس‌ها داد.

این ناامیدی در یورو ۲۰۰۴ هم ادامه داشت و فرانسه در یک‌چهارم نهایی برابر یونان که در نهایت قهرمان شد، شکست خورد و دست خالی ماند.

در جام‌جهانی ۲۰۰۶ با درخواست رئیس جمهور فرانسه به تیم ملی بازگشت و در یک‌چهارم نهایی با جادوی خود در میانه میدان، ستاره‌های برزیل را سردرگم کرد و تیمش را تا فینال رساند.

اما در بازی نهایی برابر ایتالیا با اینکه از روی نقطه پنالتی دروازه «بوفون» را باز کرد برایش کابوس‌وار تمام شد. درگیری با «ماتراتزی» و اخراج از زمین موجب شد تا مردم فرانسه او را مسبب باخت در فینال بدانند.

مرد یخی وارد عرصه مربیگری شد و دستیار «کارلو آنجلوتی» در رئال مادرید بود و در ادامه سرمربی تیم دوم رئال شد.

او سال ۲۰۱۶ و پس از اخراج «رافائل بنیتس»، سرمربی رئال شد تا دوران پرافتخاری را آغاز کند.

مادریدی‌ها با هدایت او، سه دوره متوالی فاتح لیگ قهرمانان اروپا شدند تا رکوردی جاودانه به نام زیدان ثبت شود.

یک قهرمان لالیگا، ۲ سوپرکاپ اسپانیا، ۲ سوپر جام اروپا و ۲ جام باشگاه‌های جهان افتخاراتی است که او تاکنون به‌عنوان سرمربی برای رئال به دست آورده است.

هرچند او پیش از جام‌جهانی ۲۰۱۸ از هدایت رئال کناره‌گیری کرد اما کمتر از یکسال دوباره بازگشت و اکنون تیمش صدرنشین لالیگا است.

۱۵ جام در دوران بازیکن بودن و ۱۰ جام در دوران تنها چند سال از مربیگری، او را به آقای جام تبدیل کرده است.

بی‌تردید نام او در دنیای فوتبال همواره در کنار بزرگانی چون «مارادونا»، «پله»، «یوهان کرایوف»، «بکن باوئر»، «بابی چارلتون»، «میشل پلاتینی»، «پوشکاش»، «اوزه بیو»، «روبرتو باجیو» و … قرار دارد.

[ad_2]

Source link