آستان مقدس رضوی شاهد سرور دلسپردگان نبی و عاشقان مکتب جعفری است

[ad_1]

مشهدالرضا در سالروز میلاد نبی مکرم (ص) و صادق آل محمد(ص)، غرق صفا شده و مضجع شریف رضوی به یمن فروغ روی نبی و صادق آل رسول از چهار سو به درخشش درآمده است.

در ولادت پر از نور رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق(ع) روح و جان مومنان در حرم قدسی رضوی صفا گرفته و به عنایت خدا و اهل بیت، مشهدالرضا همه، ذکر “یا مصطفی” شده است و ولادت نبی رحمت و فرزند برومندش قلوب شیعه را غرق شعف کرده است.

حرم قدسی رضوی به یمن رویش نخل توحید و درخشش سپیده صادق حق در آسمان امامت و ولایت به بهترین گلها مزین شده است، فرشی از گل به شکل نام رسول اکرم (ص) در صحن جامع رضوی این حرم پهن شده و زائران و مجاوران را مدهوش عطر خود کرده است.

از هر سوی صحن و سرای حضرت دوست بوی عطر گل و گلاب می‌آید و خادمان نیز رسم میزبانی را به جا آورده و به پیشواز زائران شتافته‌اند، معنویت این حرم در سالروز میلاد نبی رحمت و امام جعفر دو چندان شده، آنچنان که دل کندن از آن برای دلسپردگان آسان نیست.

کتیبه ای سبزرنگ مزین به نام پیامبر اعظم (ع) بر پیشانی حرم مطهر رضوی نصب شده است و درخشش نام امام جعفر صادق(ع) بر کتیبه‌های مختلف نصب شده در جای جای حرم نیز حکایت از عرض ارادت خادمان ثامن الحجج(ع) به رییس مکتب جعفری است.

۱۷ ربیع الاول هر سال در حرم مطهر امام رضا (ع) حال و هوای دیگری حاکم بوده است و برگزاری آیین جشن و سرور در این روز پیشینه‌ای دیرین در آستان قدس رضوی دارد به طوری که قدمت قدیمی ‌ترین سند مرتبط با مراسم جشن و سرور ولادت فرخنده پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) در حرم مطهر به سال هزار و ۱۲۴ هجری قمری یعنی اواخر دوره صفویه باز می‌گردد.

در این سند تاریخی به برپایی مراسم ولادت باسعادت رسول اکرم(ص) و نحوه پذیرایی از زائران حرم رضوی اشاره شده است و نکته مشترکی در همه اسناد به چشم می‌خورد برگزاری این مراسم در ایوان طلای حرم مطهر امام هشتم(ع) است.

در دیگر اسناد مربوط به جشن میلاد نبی مکرم اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) در حرم امام رضا(ع) به هزینه‌های چراغانی صحن عتیق حرم مطهر به مناسبت میلاد پیامبر(ص) و تهیه شربت و شیرینی برای برگزاری مراسم جشن میلاد پیامبر(ص) در ایوان طلا (نادری) اشاره شده است.

برپایی مجلس سلام و پرداخت خلعت و انعام به کارکنان و مداحان از دیگر مواردی است که در اسناد مربوط به برپایی جشن در ۱۷ ربیع الاول در حرم مطهر رضوی به آن اشاره شده و نشان دهنده قدمت برگزاری این مراسم در این آستان است.

امروز نیز بنا به سنتی دیرین حرم مطهر رضوی پذیرای قدوم زائران و دلباختگان محمد و آل محمد (ص) است، آنان که در چنین روزی حرم قدسی را ملجا خود قرار داده اند و با تکیه بر آستان حضرت دوست رسم دلدادگی را به جای می‌آورند.

امروز در سحرگاه ۱۷ ربیع الاول و هنگامه طلوع دو خورشید رحمت و صداقت، نقاره‌های حرم مطهر رضوی چندین مرتبه نواختند و شور و شعف مومنان برای فرا رسیدن چنین روزی را بشارت دادند و به همین مناسب جشن و سروری با مولودی خوانی مداحان اهل بیت (ع) در حرم قدسی رضوی برپا می شود.

[ad_2]

Source link