آزمایشگاه‌های تحقیقاتی “سلولی مولکولی” و “کشاورزی” در جهاد دانشگاهی اردبیل راه‌اندازی شد

[ad_1]

مهران اوچی اردبیلی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا افزود: این آزمایشگاه‌ها برای تسریع انجام طرح‌های مطالعاتی و تحقیقاتی استان تجهیز و راه‌اندازی شده و آماده ارائه خدمات به پژوهشگران، اساتید و دانشجویان است.

وی انجام PCR، استخراج RNA و DNA، ساخت cDNA، کشت سلولی، استخراج و کشت سلول‌های بنیادی، آنالیزهای ضد سرطانی، الکتروفورز، سنتز نانو ذرات فلزی، طراحی پرایمر و خدمات بیوانفورماتیک شامل آنالیز ساختاری و عملکردی ژن و پروتئین‌ها را از خدمات قابل ارائه در آزمایشگاه تخصصی سلولی مولکولی ذکر کرد.

وی با اشاره به اینکه PCR یکی از دقیق‌ترین و سریع‌ترین روش‌های تشخیصی است که در بسیاری از پژوهش‌های علمی به کار گرفته می‌شود، تصریح کرد: بررسی بیان ژن‌ها، بررسی میزان اثربخشی و مانیتورینگ داروها، ارزیابی درمان، شناسایی عوامل بیماری‌زا، تشخیص موتاسیون‌ها، تشخیص افتراقی آلل‌ها، سنجش ویروس‌ها، پیش آگهی در مورد سرطان‌ها، ژن درمانی و ارزیابی موفقیت پیوندها از جمله کاربردهای این روش تشخیصی است.

رییس جهاد دانشگاهی استان اردبیل ادامه داد: استخراج عصاره گیاهان دارویی، فریز درایر ،کلونجر و کشت بافت از خدمات قابل ارائه در آزمایشگاه کشاورزی است که می‌تواند راهگشا و تسهیل‌گر فعالیت‌های محققان این حوزه باشد.

[ad_2]

Source link