آتش سوزی در مراتع ورامین مهار شد

[ad_1]

«اصغر سپه‌وند» روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت: پیش از ظهر امروز نیروهای گشت منابع طبیعی شهرستان در بررسی وضعیت مراتع جنوبی شهرستان، از وقوع آتش‌سوزی در مراتع منطقه تُله‌سرخ مطلع شدند که بلافاصله نسبت به اطفاء حریق اقدام کردند.
وی افزود: با توجه به وسعت منطقه و سرعت انتقال آتش، عوامل محیط زیست، عشایر و بهره‌برداران و آتش‌نشانی منطقه جوادآباد نیز به یاری عوامل مناطق طبیعی آمده و با اطفاء حریق، از سرایت آن به سایر مناطق جلوگیری کردند.
وی تصریح کرد: خشک بودن علوفه و وزش باد، سرعت انتقال آتش در مراتع را بالا می‌برد که این امر باعث شد تا با وجود تلاش چهارساعته نیروها، حدود ۲۰ هکتار از اراضی مرتعی در آتش بسوزد.
سپه‌وند تصریح کرد: بارش‌های بسیارمناسب اوایل فصل اراضی مرتعی جنوب ورامین را مملو از علوفه‌ کرده که این روزها به دلیل گرمای هوا، رو به خشکی گذاشته و ممکن است که با هر بی‌احتیاطی مانند پرتاب شدن ته‌سیگار، آتش‌سوزی وسیعی در منطقه رخ دهد.
وی اظهار کرد: با توجه به احتمال وقوع آتش‌سوزی در اراضی مرتعی و با توجه به تعطیلی روزهای منتهی به تاسوعا و عاشورای حسینی، نیروهای منابع طبیعی با همکاری محیط زیست، به صورت روزانه و مستمر نسبت به پایش منطقه اقدام می‌کنند تا درصورت وقوع آتش‌سوزی، نسبت به اطفاء آن اقدام کنند.
مراتع جنوبی دشت ورامین با مساحت ۱۹۶ هزار هکتار بین سه استان تهران، قم و سمنان واقع شده که بهره‌برداران این مراتع عشایر دشت ورامین هستند.
ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع است.

[ad_2]

Source link